Miniaturowe płyty, tańsze komputery

VIA Technologies wprowadza płyty ze zintegrowanym procesorem, układami dźwiękowymi i graficznymi.

VIA Technologies wprowadza płyty ze zintegrowanym procesorem, układami dźwiękowymi i graficznymi.

Miniaturowe płyty, tańsze komputery

Wielkości płyt głównych

VIA Technologies, specjalizująca się dotychczas w produkcji chipsetów i procesorów, rozpoczęła w ubieg-łym roku produkcję płyt głównych. Teraz tajwańska firma wzbogaca ofertę w płyty małego formatu Mini-ITX ze zintegrowanymi procesorami, przeznaczone do specjalizowanych zastosowań (w urządzeniach typu appliance, przystawkach telewizyjnych, małych komputerach). I chociaż podobne specjalizowane płyty główne oferuje już Intel, to VIA, która właśnie wprowadziła pierwsze minipłyty na polski rynek, ma nadzieję uczynić z nich produkt masowy, oferowany w podstawowym kanale sprzedaży równolegle z tradycyjnymi płytami PC. VIA, która opracowała specyfikację Mini- -ITX, gotowa jest licencjonować ją innym producentom.

Na małym kwadracie

Płyty Mini-ITX o wymiarach 17 x 17 cm są o ponad 30% mniejsze od najmniejszego dotąd formatu FlexATX. Integrują układy graficzne, dźwiękowe, wyjście sygnałów TV, interfejsy Ethernet i USB. W płytę wbudowano (C3 lub ESP 5000). Mimo małego rozmiaru, minipłyty mogą być instalowane również w typowych obudowach ATX i wyposażone w pełen zestaw interfejsów stosowanych w PC.

Zaproponowana przez VIA architektura jest mniej uniwersalna, ale umożliwia istotne obniżenie ceny - płyty kosztują 400-500 zł. Realne wydaje się więc zmontowanie PC w formacie Mini--ITX w cenie mniejszej niż 1000 zł. Jednak procesory C3 znacznie ustępują pod względem wydajności układom Intela i AMD, stąd mało prawdopodobne, by pojawienie się Mini-ITX zagroziło sprzedaży klasycznych, pełnowymiarowych płyt głównych. Według VIA, wytwarzania płyt, obudów i sprzętu na bazie Mini-ITX podjęło się, już kilka niezależnych tajwańskich firm, ale na razie brak wśród nich dużych, liczących się producentów.

Dwie wersje Mini-ITX

Dwie pierwsze płyty formatu Mini-ITX są już w sprzedaży: EPIA 5000 i EPIA 800. Pierwsza jest wyposażona w niskonapięciowy procesor Eden ESP 5000 (wersja C3 z zegarem 466 MHz zasilana napięciem 1,2 V), który nie wymaga wymuszonego chłodzenia, co istotnie obniża poziom hałasu w trakcie pracy systemu. EPIA 800 natomiast zawiera procesor C3 800 MHz z wentylatorem.

Oba modele są wyposażone m.in. w chipset Apollo PLE133 ze zintegrowanym układem graficznym, dwa gniazda DIMM dla pamięci SDRAM PC133, jedno gniazdo PCI, dwukanałowy kontroler dysków ATA100, interfejsy: równoległy, szeregowy, sieciowy Ethernet 10/100 i dwa porty USB.

Ceny netto wynoszą odpowiednio: 385 zł i 440 zł.


TOP 200