Mini superkomputer marki Cray

Cray wprowadził do swojej oferty system obliczeniowy oznaczony symbolem XD1. Jest to tani superkomputer oparty na procesorach Opteron, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

Mini superkomputer marki Cray

XD1 (w którym Cray wykorzystał technologię opracowaną przez przejętą firmę OctigaBay) kosztuje 50 tys. USD. Użytkownik dostaje za tę sumę system składający się z jednego chassis zapełnionego 12 procesorami Opteron. System składający się z trzech chassis kosztuje ok. 100 tys. USD

Cray specjalizuje się w produkcji wysoko wydajnych systemów obliczeniowych i rywalizuje na tym rynku głównie z takimi firmami jak IBM, HP, Silicon Graphics, Sun i NEC.

Superkomputer XD1 stanowi alternatywę dla tak popularnych obecnie klastrów, które składają się z tanich serwerów linuksowych opartych na układach AMD lub Intel i wykorzystujących połączenia Ethernet . W superkomputerze XD1 procesory i pamięć komunikują się między sobą przez szybko pracujące wewnętrzne połączenia, oferujące dużo większą przepustowość niż standardowy Ethernet.

Cray pracuje już nad kolejnymi superkomputerami noszącymi robocze nazwy Red Storm i Mount Adams. Będą to również systemy oparte na procesorach Opteron.


TOP 200