Migrowanie ze środowisk mainframe do chmury będzie łatwiejsze

AWS chce pomóc użytkownikom systemów obliczeniowych typu mainframe (określanych też mianem Big Iron) zainteresowanych przenoszeniem uruchamianych na nich aplikacji do chmury i inicjuje program kryjący się za skrótem MAPM (Migration Acceleration Program for Mainframe), który ułatwi im to zadanie.

Grafika: imgix/Unsplash

W oficjalnym dokumencie promującym ten program czytamy, że jego celem jest „wyciągnięcie tych klientów z Big Iron tak szybko, jak jest to tylko możliwe”, po to aby mogli poznać zalety chmur obliczeniowych i zaczęli korzystać z ich usług.

MAPM jest w istocie rzeczy rozwinięciem funkcjonującego już programu MAP, wzbogacając go o nowe narzędzia programistyczne, testowe i wdrożeniowe, a także o dedykowane środowisko uruchomieniowe, które jest kompatybilne z systemami mainframe. Usługa ocenia gotowość organizacji do obsługi aplikacji w chmurze.

Zobacz również:

  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?
  • Chmura obliczeniowa i usługi jej towarzyszące. Doradztwo, migracja, zarządzanie.
  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java

Istotnym elementem programu MAPM jest narzędzie sprawdzające, jaki będzie całkowity koszt migracji do nowego środowiska, biorący pod uwagę faktyczne wykorzystanie zasobów przez klienta (chodzi o procesory, pamięci masowe i zasoby sieciowe) oraz zdolności chmury AWS do zaspokojenia jego potrzeb.

Program wspiera dwie główne ścieżki migracji: prostą zmianę platformy i automatyczną refaktoryzację. Ta druga ścieżka pozwala użytkownikowi wybrać najlepsze narzędzia obsługujące proces migracji, biorąc pod uwagę wszystkie uwarunkowania i stawiane przez niego wymagania wobec środowiska.

Klienci mają do dyspozycji narzędzia, które przenoszą aplikacje uruchamiane na komputerach mainframe, napisane przy użyciu starszych języków programowania (takich jak p. COBOL), do środowisk chmurowych, które bazują najczęściej na Javie. Użytkownik może wtedy przenieść swoje obciążenia mainframe do chmury AWS, wprowadzając do ich kodów tylko minimalne i absolutnie niezbędne zmiany.

Narzędzie noszące nazwę AWS Migration Hub oferuje usługi pozwalające śledzić postęp migracji. AWS podkreśla, że przeniesienie aplikacji mainframe do chmury jest atrakcyjne dla przedsiębiorstw ze względu na niższy koszt i elastyczność oraz fakt, że chmura wykonuje wiele zadań sama, podczas gdy w środowiskach mainframe obowiązek ten spoczywa na samym użytkowniku.

Program MAPM w wersji zapoznawczej jest obecnie dostępny w wybranych regionach świata. Są to niektóre części USA, Azji i Pacyfiku, Europy oraz Ameryki Południowej. Z czasem do list tej dołączą kolejne regiony.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200