Migracja do chmury - jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Wiele firm chętnie podjęłoby decyzję o migracji do chmury obliczeniowej, ale boi się całego procesu. Jak wygląda migracja do chmury, jak się do niej przygotować i co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem procesu?

Chmura obliczeniowa jest już wykorzystywana w praktycznie każdej organizacji - od najmniejszych firm liczących kilku pracowników, aż po międzynarodowe korporacje. Przeważająca większość instytucji nie zdaje sobie sprawy, że wykorzystuje elementy chmury obliczeniowej. Nawet posiadając własne Data Center mało kto wykorzystuje aktualnie własne serwery pocztowe.

Jak wygląda migracja do chmury w praktyce?
Źródło: ullas us / Unsplash

Jak wygląda migracja do chmury w praktyce?

Źródło: ullas us / Unsplash

Wystarczy zalogować się w Microsoft 365 lub Google Workspace, aby korzystać z infrastruktury znajdującej się w chmurze. Chmura obliczeniowa służy również do przechowywania informacji zawartych w najpopularniejszych mediach społecznościowych czy baz danych popularnych usług.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze
  • Platforma Red Hat w chmurze Oracle

Trend jest nieodwracalny. Wszystkie statystyki zgromadzone na przestrzeni ostatnich lat wskazują, że własna infrastruktura obliczeniowa powoli przechodzi na emeryturę. Na własne serwerownie w przyszłości decydować się będą jedynie specjalistyczne organizacje, a większość firm posiadać będzie jedynie urządzenia brzegowe pozwalające na szybkie łącznie się z infrastrukturą chmurową.

Dzięki inwestycji w chmurę obliczeniową organizacje otrzymują możliwość elastycznego zarządzania swoją infrastrukturą. Chmura jest odporna na skoki w wykorzystaniu serwerów, dynamicznie wzrastające wykorzystanie pamięci masowej czy awarie sprzętowe. To także bardzo bezpieczne rozwiązanie - dane są szyfrowane oraz automatycznie backupowane.

Coraz więcej firm przełamuje swoje myślenie o wyniesieniu danych poza siedzibę firmy i decyduje się na inwestycję w chmurę obliczeniową lub przynajmniej rozważa jej wykorzystanie. Przeważająca większość przedsiębiorstw, które nie rozpoczeły jeszcze korzystania z chmury obliczeniowej obawia się procesu migracji z infrastruktury on-premise do chmury.

Jak w praktyce wygląda droga do chmury? Czy cały proces faktycznie jest tak skomplikowany na jaki się wydaje? Czy trzeba go przeprowadzać osobiście? Na te pytania odpowiadamy w poniższym materiale.

Wiele organizacji nie zdaje sobie sprawy, że korzysta z chmury obliczeniowej
Źródło: Sigmund / Unsplash

Wiele organizacji nie zdaje sobie sprawy, że korzysta z chmury obliczeniowej

Źródło: Sigmund / Unsplash

Droga do chmury nie musi być kręta i wyboista

Jak pozbyć się własnych serwerów, przekonwertować licencje, przenieść dane, skonfigurować chmurę, a wszystkie czynności wykonać bez przestojów w działalności operacyjnej firmy? Zadanie to brzmi jak niemożliwe do wykonania, ale w praktyce migracja do chmury jest prostsza, niż początkowo się wydaje.

Poprawnie przeprowadzona migracja do chmury powinna składać się z pięciu odpowiednio zaplanowanych i wystepujących po sobie etapach, które pozwalają na szybkie, wygodne i bezpieczne porzucenie infrastruktury on-premise na rzecz chmury obliczeniowej jednego z najpopularniejszych dostawców. Niezależnie od wyboru cały proces migracji jest bardzo podobny, a dostawcy tacy jak Microsoft, Google czy Amazon posiadają specjalne narzędzia pozwalające oszacować koszty i pomóc przeprowadzić migrację. Organizacje nie muszą wykonywać wszystkich kroków samodzielnie. Można skorzystać z pomocy nowoczesnych integratorów IT, które posiadają wyspecjalizowane kadry pozwalające szybko i bez zbędnego angażowania działów IT organizacji przenieść infrastrukturę on-premise do chmury.

1. Odpowiednia strategia

Proces migracji do chmury musi rozpocząć się zaplanowaniem odpowiedniej strategii migracji. Krok w stronę chmury to ogromna cyfrowa transformacja, która wpływa (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) na praktycznie każdy aspekt funkcjonowania organizacji.

W strategii powinien być uwzględniony główny cel migracji do chmury, określone cele wykorzystania chmury obliczeniowej po jej implementacji oraz wytypowane mierniki, które pozwolą sprawdzić skuteczność przeprowadzonego procesu migracji do chmury. W tym momencie organizacja musi zastanowić się jakie procesy ma wesprzeć chmura obliczeniowa oraz jakie jest jej zadanie - może nim być np. ograniczenie kosztów infrastrukturalnych, zwiększenie dostępności systemów IT, udostępnienie narzędzi CI/CD i metodyki DevOps lub porostu wzrost wydajności.

2. Przygotowanie środowiska testowego

W kolejnym kroku należy przygotować środowisko testowe, które pozwoli przetestować działanie chmury obliczeniowej. Najlepiej wybrać kilka z mniej istotnych aplikacji, które testowo zostaną umieszczone w chmurze, aby przekonać się, jakie korzyści może ona przynieść dla organizacji. W tym przypadku bardzo często wykonywana jest instalacja POC (Proof Of Concept), która pozwala zweryfikować założenia strategii.

Migracja do chmury może być nieodczuwalna dla pracowników
Źródło: Alex Kotliarskyi / Unsplash

Migracja do chmury może być nieodczuwalna dla pracowników

Źródło: Alex Kotliarskyi / Unsplash

3. Weryfikacja założonej strategii

Po testach chmury obliczeniowej na niewielkim wycinku infrastruktury IT organizacji należy wrócić do strategii i zweryfikować jej założenia z testami przeprowadzonymi w ramach POC. Może okazać się bowiem, że należy zweryfikować główne założenia, zmienić cel lub mierniki skuteczności.

Ponowna analiza potrzeb jest niezbędna, aby dokładnie zaplanować proces migracji. Pozwala ona uniknąć błędów związanych ze skalowaniem lub kompatybilnością. W tym kroku określane jest również niezbędne wsparcie oraz zestaw szkoleń dla działu IT, który zajmie się obsługa chmur obliczeniowej po stronie organizacji wdrażającej to rozwiązanie.

4. Migracja do chmury

Przedostatnim krokiem jest migracja środowiska on-premise do chmury obliczeniowej. W tym momencie przenoszone są wszystkie aplikacje oraz niezbędna infrastruktura Data Center do chmury obliczeniowej. Po przeniesieniu danych następuje konfiguracja usług i zabezpieczeń, a także testy odpowiedniej komunikacji i ustalenie ładu chmurowego.

Po migracji danych następuje uruchomienie aplikacji oraz finalne testy środowiska chmurowego przed udostępnieniem go dla klienta. Gdy testy się udadzą chmura obliczeniowa staje się główną infrastrukturą informatyczną organizacji, a elementy infrastruktury on-premise są wyłączane.

Chmurą obliczeniową trzeba zarządzać po procesie migracji
Źródło: Jonathan / Unsplash

Chmurą obliczeniową trzeba zarządzać po procesie migracji

Źródło: Jonathan / Unsplash

5. Zarządzanie chmurą obliczeniową

Chmura obliczeniowa podobnie jak każde środowisko informatyczne musi być odpowiednio zarządzana. To właśnie ostatni krok migracji do chmury odpowiada za utrzymanie ciągłości jej działania i efektywne wykorzystanie możliwości, jakie udostępniania chmura obliczeniowa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200