Microsoft zwalcza phishing

Koncern ujawnił szczegóły swojej nowej inicjatywy zmierzającej do zwalczenia phishingu. Firma chce wnieść do końca czerwca, w obszarze EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), ponad 100 pozwów przeciwko oszustom posługującym się technikami phishingu.

Ataki phishingowe polegają na rozsyłaniu spamu zachęcającego użytkowników internetu do odwiedzania witryn, które podszywają się najczęściej pod znane instytucje handlowe i finansowe (zwłaszcza banki). Włamywacz przejmuje w ten sposób poufne dane (identyfikatory i hasła), wykorzystując je następnie np. do podejmowania drogą elektroniczną pieniędzy.

Nowa inicjatywa Microsoftu kryje się za skrótem GPEI (Global Phishing Enforcement Initiative) i została zaprezentowana w Brukseli na konferencji zorganizowanej przez European Internet Services Providers Association (EuroISPA), której jednym ze sponsorów był Interpol.

Zobacz również:

  • Te wiodące na rynku AI firmy zostaną prześwietlone, czy nie zwalczają konkurencji w sposób niezgodny z prawem
  • FBI ostrzega - masowy atak phishingowy w USA

Micosoft będzie zwalczać phishing, nawiązując bliską współpracę z bankami, instytucjami rządowymi, edukacyjnymi, z przemysłem oraz z prawnikami. Firma ujawniła, że na 100 planowanych pozwów do sądów, 53 znajdują się już w fazie opracowania. Są to sprawy, które będą wniesione do sądów w Austrii, Egipcie, Francji, Maroku, Hiszpanii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Firma Sophos PLC przeprowadziła w lutym badania z których wynika, że włamań z wykorzystaniem phishingu ciągle przybywa. Po przebadaniu 600 firm okazało się, że 22% pracowników odbiera codziennie co najmniej pięć wiadomości e-mail zachęcających do wejścia na podstawione witryny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200