Microsoft znowu przed sądem?

Kilku amerykańskich prokuratorów stanowych ostrzega, że Microsoftowi grozi kolejny proces o stosowanie praktyk monopolistycznych.

Wraz z premierą Windows XP Microsoft może znowu znaleźć się w sądzie. Kilku prokuratorów stanowych twierdzi, że Microsoft nie wyciągnął wniosków z poprzednich oskarżeń o stosowanie praktyk monopolistycznych i w dalszym ciągu dodaje do swoich systemów operacyjnych narzędzia, dzięki którym użytkownicy nie muszą sięgać po aplikacje innych producentów. Nawet fakt, że sąd w Waszyngtonie zastanawia się nad podziałem Microsoftu na dwie mniejsze firmy, nie spowodował zmiany taktyki software'owego giganta.

Podstawowe zarzuty, jakie stawia Microsoftowi m.in. prokurator stanu Iowa, dotyczą zapowiadanej integracji z systemem Windows XP przeglądarki internetowej, programu do chatów, firewalla, odtwarzacza DVD oraz aplikacji do nagrywania płyt CD. Sytuacja taka, mimo że wygodna dla użytkownika, który nie musi korzystać z oddzielnych programów do każdego z tych zadań, może spowodować zanik konkurencji i możliwość dyktowania cen przez Microsoft.

Zobacz również:

  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?
  • Łącze z telefonem otrzymuję funkcję OCR
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200