Microsoft znów zwalnia pracowników, tym razem 2850 osób

Satya Nadella kontynuje falę zwolnień w Microsoft, ale nie jest wyjątkiem, bo cięcia zatrudnienia w wielu globalnych firmach IT są prawie standardem.

Pod koniec lipca 2016 roku ogłoszono, że w Microsoft do połowy 2017 roku pracę straci kolejne 2850 osób. Dołączą one do 1850 pracowników, których zwolnienie zapowiedziano wcześniej w tym roku.

W największym stopniu cięcia dotknęły działu smartfonów, który powstał po przejęciu Nokii w 2013 roku. Zakup działu telefonów komórkowych Nokii było jedną z ostatnich ważnych decyzji, które podjął Steve Balmer, poprzedni szef Microsoftu. Jak widać, jego następca, nie ma przekonania, że rozwijanie produkcji smartfonów jest biznesowo uzasadnione.

Zobacz również:

  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
  • Pracownicy Meta mocno niezadowoleni - Facebook ma problem
  • Nokia rozszerza produkcję w USA

W ostatnim, kwartalnym raporcie finansowym, Microsoft ujawnił kolejny spadek przychodów (w ujęciu rok do roku). A dział odpowiedzialny za produkcję smartfonów już od kilkunastu kwartałów odnotowuje spadki w przeciwieństwie do działu rozwiązań i usług chmurowych, który systematycznie rośnie.

Największe redukcje zatrudnienia w firmach IT ogłoszone do czerwca 2016 roku

Masowe zwolnienia pracowników są różnie określane, jako restrukturyzacja, modernizacja lub dopasowanie struktury do zmieniających się warunków biznesowych. Są też prawie regułą w przypadku przejęć lub połączeń różnych firm.

Najczęściej są związane z ogłoszeniem sprawozdań mówiących o spadku kwartalnych lub rocznych przychodów i mają za zadanie przekonać właścicieli akcji i strategicznych inwestorów, że kierownictwo firmy aktywnie przeciwdziała niekorzystnym tendencjom. Jest to bardzo ważne dla firm notowanych na giełdach, bo zbyt duży spadek wartości akcji może doprowadzić do zachwiania stabilności finansowej i bankructwa.

W przypadku restrukturyzacji biznesu, grupowe zwolnienia nie zawsze oznaczają spadek liczby zatrudnionych, bo czasami wiążą się z tworzeniem nowych stanowisk pracy, w nowych działach firmy. To jest oczywiście niewielkim pocieszeniem dla osób, które tracą pracę.

A w tym roku, w dużych firmach IT pracę straciło już przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Niżej prezentujemy kilka największych firm z branży IT, które w 2016 roku zaczęły realizować plany istotnej redukcji zatrudnienia.

Microsoft

W maju 2016 ogłosił plan zwolnienia 1850 pracowników, głównie z fińskiego oddziału firmy odpowiedzialnego za rozwój smartfonów (przejętego wcześniej od Nokii).

Firma stopniowo wycofuje się z konkurencji z Apple i producentami urządzeń działających pod kontrolą systemu Google Android adresowanych na rynek masowy. Na razie Microsoft planuje utrzymanie produkcji smartfonów, ale tylko przeznaczonych na rynek biznesowy, gdzie możliwości ich integracji z oprogramowaniem Microsoft wykorzystywanym w korporacjach mogą być atrakcyjną propozycją dla odbiorców.

Nokia

W kwietniu, Nokia (producent systemów i urządzeń przeznaczonych przede wszystkim dla firm telekomunikacyjnych) ogłosiła redukcję zatrudnienia „o tysiące pracowników” w skali globalnej. Decyzja ta została podjęta wkrótce po przejęciu firmy Alcatel-Lucent i uzasadniona planem redukcji kosztów o około 1 mld USD w ciągu najbliższych kilku lat.

VMware

Rok 2016, VMware rozpoczął od ogłoszenia zmniejszenia zatrudnienia o 800 osób.

Przedstawiciele firmy przyznają, że przychody ze sprzedaży jej głównego produktu czyli oprogramowania do wirtualizacji zmniejszają się i dlatego VMware chce zacząć odgrywać większą niż dotąd rolę w segmencie systemów przeznaczonych dla chmur publicznych i hybrydowych. Potencjalnie oznacza to, że ogłoszone zmniejszenie zatrudnienia w sumie może zostać zrównoważone przez przyjęcie pracowników do nowych działów biznesowych.

VMware ma jednak trudne zadanie, bo musi poradzić sobie z dużą konkurencją, między innymi ze strony Microsoft i AWS (Amazon Web Services).

Intel

W kwietniu 2016 roku Intel ogłosił masowa redukcję zatrudnienia i konsolidację rozproszonych na świecie oddziałów. Pracę w firmie traci 12 tysięcy osób (11% ogółu zatrudnionych).

Uzasadnieniem dla tak dużych zwolnień jest konieczność zmiany planów biznesowych związana z malejącym popytem na procesory dla komputerów PC. Intel wiąże swoją przyszłość przede wszystkim z rozwijaniem produktów dla urządzeń IoT (Internet of Things) oraz procesorów i układów serwerowych.

IBM

Przedstawiciele IBM koncentrują się na ogłoszeniach mówiących o zatrudnianiu nowych pracowników, na przykład prezes firmy, Ginni Rommety podkreślał, że w 2015 roku IBM zatrudnił 70 tysięcy osób. Jeśli chodzi o zwolnienia to firma jest dyskretna i stara się nie popularyzować takich informacji.

Według Wall Street Journal, na początku 2016 roku IBM zaczął realizować plan redukcji zatrudnienia obejmujący około 14 tysięcy osób.

Jest on reakcją na spadające od 4 lat przychody firmy i planami skoncentrowania kierunków rozwoju na systemach do przetwarzania danych w chmurze oraz narzędziach analitycznych.

Kierownictwo IBM podjęło też decyzję o 6-krotnym zmniejszeniu wysokości odpraw dla zwalnianych pracowników z sumy równoważnej 6-miesięcznym zarobkom do jednej miesięcznej pensji.

Broadcom

Broadcom to jeden z największych producentów procesorów i układów scalonych wykorzystywanych w wielu urządzeniach. Jednym z największych odbiorców firmy jest Apple.

W marcu 2016 roku firma ogłosiła plan zwolnienia około 1900 pracowników. Jego uzasadnieniem jest przewidywane połączenie Broadcom z Avago (wartość tej fuzji jest szacowana na 37 mld USD). Redukcje mają dotyczyć osób pracujących na podobnych stanowiskach w obu tych firmach.

BlackBerry

W ostatnich latach BlackBerry regularnie ogłaszała kolejne zwolnienia (w 2015 roku, trzykrotnie). Najnowsze, w lutym 2016 roku dotyczyło 200 osób, ale według danych na początek 2015 roku, liczba pracowników firmy wynosiła tylko niewiele ponad 6000.

BlackBerry od kilku lat boryka się z problemami finansowymi i próbuje zrestrukturyzować swój biznes rezygnując z produkcji urządzeń BlackBerry i rozwijania platform mobilnych koncentrując się usługach konsultingu w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz systemach IoT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200