Microsoft zmienił sposób weryfikowania sterowników

Publikując przedwczoraj poprawki udostępniane użytkownikom w ramach programu Patch Tuesday, MIcrosoft zasygnalizował iż zmienia sposób w jaki system Windows 10 weryfikuje instalowane na takich komputerach sterowniki.

Windows 10

Microsoft opisuje znaczenie dwóch komunikatów o wystąpieniu błędu, jakie komputery Windows 10 i Widows Server mogą obecnie (czyli po zainstalowaniu ostatnich poprawek Patch Tuesday) wyświetlać w momencie próby zainstalowania na nich nowego sterownika.

Komunikaty takie pojawią wtedy gdy system Windows nie może zweryfikować wydawcy danego sterownika, ewentualnie wtedy gdy nie jest on podpisany. W pierwszym przypadku komputer wyświetli błąd “Windows can't verify the publisher of this driver software", a w drugim "No signature was present in the subject".

Zobacz również:

  • Jak zabezpieczać systemy OT
  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Jak podaje Microsoft, błąd występuje wtedy gdy Windows nie w stanie potwierdzić iż dany sterownik nie zaburzy pracy systemu, co ma miejsce podczas sprawdzania zawartości klucza Public-Key Cryptography Standards (PKCS) # 7 zakodowanego w formacie DER.

Jeśli użytkownik systemu Windows 10 zobaczy jeden z dwóch wymienionych wcześniej komunikatów, powinien skontaktować się z dostawcą sterownika z prośbą o jego uaktualnienie, tak aby system mógł go zaakceptować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200