Microsoft zmienia zasady planowanego konsorcjum technologicznego?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że konsorcjum CPTN Holdings, w którego skład miały wejść m.in. koncerny Microsoft, Apple, EMC i Oracle zostanie utworzone na nieco innych zasadach niż pierwotnie planowano. Zamiar utworzenia organizacji, która miała przejąć niemal 900 patentów technologicznych firmy Novell ogłoszono w grudniu zeszłego roku.

Na początku grudnia ubiegłego roku przedstawiciele firm Microsoft, Apple, EMC i Oracle złożyli wniosek o rejestrację konsorcjum CPTN w stosownym urzędzie w Niemczech. Zgodnie z oficjalnymi informacjami konsorcjum CPTN Holdings zamierzało m.in. zakupić niemal 900 patentów firmy Novell. Z ujawnionych informacji wynika jednak, że z końcem grudnia wniosek rejestracji konsorcjum wycofano. Według ekspertów decyzja o wycofaniu wniosku może być związana z zamiarem wprowadzenia zmian formalnych mających na celu lepsze dostosowanie umowy konsorcyjnej do unijnego prawa oraz skrócenie procesu rejestracji. Tymczasem władze koncernu Microsoft zapewniają, że jest to działanie związane z wyłącznie z unijnymi procedurami. Przedstawiciele innych firm zaangażowanych w powołanie organizacji do tej pory nie skomentowali wycofania wniosku rejestracyjnego.

Konsorcjum CTPN jest zainteresowane przejęciem praw do patentów należących obecnie do firmy Novell. Zgodnie z warunkami porozumienia zawartego w grudniu 2010 konsorcjum CTPN za prawa do 882 patentów technologicznych należących obecnie do firmy Novell zapłaci ok. 450 mln USD. Warunki przejęcia praw do rozwiązań technicznych zawarto w odrębnej umowie towarzyszącej połączeniu firmy Novell i Attachmate. Do tej pory nie ujawniono jakie konkretnie rozwiązania technologiczne mają stać się własnością konsorcjum CTPN, niemniej zamiar sprzedaży patentów firmy Novell konsorcjum utworzonemu pod przewodnictwem firmy Microsoft wzbudza sprzeciw m.in. ze strony organizacji zaangażowanych w promocję oraz rozwój wolnego i otwartego oprogramowania.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Według przedstawicieli organizacji takich jak Open Source Initiative i Free Software Foundation jest wielce prawdopodobne, że wśród niemal 900 patentów, które zamierza zakupić konsorcjum CTPN znajdować będą się prawa do rozwiązań technicznych szeroko wykorzystywanych przez twórców wolnego i otwartego oprogramowania. Taka sytuacja mogłaby zagrozić rozwojowi alternatywnych rozwiązań aplikacyjnych - w rękach firm należących do konsorcjum znalazłyby się bowiem patenty, które mogłyby zostać wykorzystane w celu ograniczenia zasad konkurencji wolnorynkowej. "Otwarte oprogramowanie coraz częściej stanowi realną alternatywę dla zamkniętych systemów, z rozwiązaniami firmy Microsoft na czele. Jednocześnie władze koncernu Microsoft niejednokrotnie pokazywały, że nie wahają się wykorzystać posiadanych praw patentowych przeciw twórcom wolnego oprogramowania" - uważa Karsten Gerloff, kierujący europejskim oddziałem Free Software Foundation. Jako przykład takich działań jest m.in. proces przeciwko firmie TomTom. Przedstawiciele organizacji wspierających wolne i otwarte oprogramowanie domagają się m.in. zablokowania transakcji sprzedaży praw patentowych oraz odrzucenia wniosku dotyczącego utworzenia konsorcjum CTPN.

Czytaj też:

Fuzja Oracle z Sun Microsystems najważniejszym wydarzeniem 2010 roku

IBM liderem patentowego wyścigu w USA

Alternatywa dla droższego wsparcia MySQL

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200