Microsoft zezwolił na umieszczanie w sklepie Store płatne aplikacje open source

Korporacja zmieniła jedną z podstawowych zasad dotyczących działania swojego sklepu Store. Do tej pory zasada ta zabraniała twórcom oprogramowania open source osiągania z tego tytułu zysków, nawet jeśli miało inne niż merkantylne cele. Teraz jest to możliwe.

Grafika: Microsoft

Microsoft wprowadził w związku z tym odpowiednie zmiany do regulaminu korzystania ze sklepu Store, do dwóch paragrafów: 10.8.7 i 11.2. Paragrafy te regulują kwestię wysokości opłat należnych programistom za tworzone przez nich aplikacje oraz zgłaszania do firmy Microsoft ewentualnych naruszeń praw autorskich.

Nowa treść paragrafu 10.8.7 mówi obecnie, że ustalając ceny swoich produktów umieszczanych w sklepie Store, programista musi przestrzegać zasady głoszącej, że nie mogą one być irracjonalnie wysokie w stosunku do funkcji i funkcjonalności, które dany produkt oferuje.

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Takim aplikacjom dodawanym do Google Play będzie towarzyszyć dodatkowe oznaczenie
  • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?

Jak widać w paragrafie tym nie ma już wcześniejszych odniesień do oprogramowania open-source i tego czy programiści mogą z tego tytułu czerpać korzyści. Oznacza to iż obecnie jest to możliwe. To mała, ale jakże istotna zmiana, na którą deweloperzy aplikacji open source czekali od dawna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200