Microsoft zapowiada wirtualny komputer Cloud PC

O tym, że Microsoft pracuje nad stworzeniem wirtualnego komputera Windows kolejnej generacji, mówi się od dobrych kilku lat. I nie były to pozbawione podstaw spekulacje, gdyż prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku rozwiązanie takie pojawi się w ofercie tego giganta technologicznego.

Windows 10

Microsoft nadał już tej usłudze – należącej do grupy rozwiązań typu „desktop-as-a-service” – nazwę: Cloud PC. Jak nietrudno się domyśleć, usługa będzie zbudowana na bazie oprogramowania Windows Virtual Desktop i będzie hostowana przez chmurę Azure.

Nie zastąpi ona oczywiście w najbliższych latach fizycznych komputerów Windows i zainstalowanego w ich pamięci pakietu Office, a będzie istotnym uzupełnieniem tego klasycznego rozwiązania.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Wydaje się iż usługa będzie adresowana do tej niewielkiej grupy użytkowników, którzy posiadają klasyczny komputer Windows, ale chcą zainstalować obok niego tzw. cienkiego klienta i w razie konieczności uruchamiać na nim inne aplikacje, wymagające obecności specyficznego rodzaju instalowanych ad hoc narzędzi, które Microsoft będzie dostarczać zdalnie.

Mówi się, że opłata za usługę Cloud PC będzie pobierana zgodnie z modelem „flat per user price”, czyli będzie to po prostu stały miesięczny lub roczny abonament.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200