Microsoft zapowiada poprawki dla Windows 8 i RT

Jutro udostępniony zostanie kolejny pakiet poprawek dla produktów Microsoftu - wśród nich znajdą się pierwsze "popremierowe" aktualizacje dla Windows 8 oraz RT. Co ważne, część z nich uznana została za poprawki krytyczne.

13 listopada - czyli w drugi wtorek miesiąca - pojawi się sześć biuletynów bezpieczeństwa Microsoftu. Opisane w nich aktualizacje będą usuwały w sumie 19 różnych błędów, m.in. w zabezpieczeniach Windows, Internet Explorer oraz platformy .Net.

Cztery z biuletynów oznaczone są jako "krytyczne" (co oznacza, że usuwają błędy, umożliwiające zaatakowanie systemu bez żadnej akcji ze strony użytkownika) - mają one rozwiązać w sumie 13 problemów, występujących m.in. w Windows Server 2012, Windows 8 oraz Windows RT.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Poprawki dla wersji 8 i RT będą pierwszymi aktualizacjami dla nowych systemów Microsoftu, udostępnionymi po ich oficjalnej premierze rynkowej (wcześniej aktualizowane były wydania testowe oraz RTM).

Specjaliści ds. bezpieczeństwa nie widzą jednak w tym specjalnego zagrożenia: "Szczerze mówiąc, bardziej bym się niepokoił, gdyby takich poprawek [dla Windows 8 oraz RT - red.] nie było wcale. Nowa wersja Windows była rozwijana i testowana tak długo, że bardzo bym się zdziwił, gdyby w tym czasie ktoś nie znalazł w niej jakiegoś błędu. Błędy są wszędzie, nawet w najnowszym oprogramowaniu" - komentuje Andrew Storms, szef działu bezpieczeństwa firmy nCircle Security.

Marcus Carey z firmy Rapid7 przypomina, że Windows 8 korzysta z elementów kodu stworzonych na potrzeby wcześniejszych wersji tego systemu - nic więc dziwnego, że mogą w nim występować takie luki.

Co ciekawe, Microsoft zamierza jutro łatać tylko jedną wersję przeglądarki Internet Explorer - 9. IE6, IE7, IE8 oraz najnowszy IE10 nie wymagają aktualizacji. To dość specyficzna sytuacja, bo naprawdę rzadko się zdarza, by poważny - krytyczny - błąd w zabezpieczeniach występował tylko w jednej wersji IE. Zdaniem Careya, z IE9 usunięty zostanie błąd umożliwiający przeprowadzenie ataku typu drive-by (tzn. automatyczne zainstalowanie w systemie złośliwego kodu po wyświetleniu w przeglądarce odpowiednio preparowanej strony).

Wśród pozostałych poprawek znajdą się aktualizacje dla frameworka .Net, a także dla arkusza kalkulacyjnego MS Excell (w wersji od 2003 do 2010 dla Windows i od 008 do 2011 dla Mac OS X).

Listopadowy pakiet aktualizacji Microsoftu zostanie udostępniony jutro, późnym popołudniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200