Microsoft zapowiada natywną platformę deweloperską bazującą na architekturze ARM

Korporacja wprowadziła do oferty swój pierwszy laptop w 2015 roku (chodzi o Surface Book) i obecnie zapowiada ponownie nowość, która zaskoczy zapewne i tym razem świat IT. Chodzi o nowatorski komputer osobisty opracowywany w ramach firmowego projektu Volterra, w którym Microsoft będzie instalować procesor ARM.

Grafika: Fotis Fotopoulos/Unsplash

Zgodnie z zapowiedzią będzie to sprzętowa platforma przeznaczona dla deweloperów. Zamiast emulować środowisko x86 na urządzeniach ARM, tym razem Microsoft zdecydował się opracować kompleksową i w stu procentach natywną platformę ARM. Platformę, która będzie oferować zestaw deweloperskich narzędzi, takich jak: Visual Studio 2022, C++, .NET 6, Java, .NET Framework, terminal Windows, podsystem Windows dla systemu Linux i podsystem Windows dla systemu Android.

Microsoft udostępni tym samym programistom wszystko, czego potrzebują do tworzenia programów uruchamianych na komputerach ARM, które są w stanie w pełni wykorzystać zalety tej architektury. Oczekuje się, że komputer taki będzie bazować na procesorze Snapdragon.

Zobacz również:

  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu
  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM

Wiadomo już, że platforma będzie gotowa na początku 2013 roku i Microsoft będzie instalować w komputerze cztery różne procesory ARM oraz jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU) wspierającą technologie AI i ML (sztuczna inteligencja i maszynowe uczenie. Firma Qualcomm dostarczy również niezbędne narzędzia SDK (Qualcomm Neural Processing) oraz zestaw narzędzi Windows.

Nowa maszyna będzie również zawierać jednostkę kryjącą się za skrótem ACU (Azure Compute Unit). To rozwiązanie mające na celu na ułatwienie komputerom z systemem Windows płynnego przenoszenia obciążeń między do chmury obliczeniowej.

Oczekuje się, że sam komputer stacjonarny będzie miał podobny rozmiar co system Mac mini. Chociaż Microsoft nie opublikował jeszcze żadnych specyfikacji, wiadomo już iż że będzie zawierać port Gigabit Ethernet, obsługę Wi-Fi 6 i port HDMI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200