Microsoft zapowiada kwantowy superkomputer

Korporacja pokazała w tym tygodniu mapę drogową, przedstawiającą możliwy scenariusz budowy do końca tej dekady superkomputera bazującego na kubitach, który będzie w stanie wykonywać ponad milion operacji kwantowych w ciągu jednej sekundy.

Grafika: Microsoft

Korporacja informowała w zeszłym roku o tym, że pracuje nad komputerem kwantowym bazującym na technologii opracowanej przez włoskiego naukowca Ettore Majorana. Kubity (a więc podstawowe elementy komputerów tego typu) opracowane przez tego fizyka charakteryzują się tym, że pracują wyjątkowo stabilnie. Szkopuł w tym, że w porównania z tradycyjnymi metodami jest to szalenie skomplikowana technologia.

Firma twierdzi, że udało jej się opanować ją w dużym stopniu, o czym poinformowała niedawno międzynarodową społeczność fizyków, publikując w należącym do American Physical Society periodyku Physical Review B dokument, który opisuje szczegółowo jej dokonania w tej dziedzinie.

Zobacz również:

  • Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?
  • Oracle Cloud w Microsoft Azure
  • Wielka Brytania buduje jeden z najdroższych na świecie superkomputerów

Kolejnym celem, jaki stawia przed sobą Microsoft, jest zbudowanie kubitów mających mniej niż 10 mikronów i na tyle szybkich, aby mogły wykonywać jedną operację kubitową w czasie krótszym niż jedna mikrosekunda. Firma pracuje też usilnie nad stworzeniem mechanizmu obsługującego tzw. splątanie kubitów, wykorzystujące technologię znaną pod nazwą oplatanie.

Prezentują mapę drogową, Microsoft ujawnił również więcej szczegółów dotyczących dwóch inicjatyw związanych z komputerami kwantowymi, noszących nazwy Azure Quantum Elements i Copilot for Azure Quantum. Pierwsza a nich (Azure Quantum Elements) łączy w sobie wysoką wydajność obliczeniową, sztuczną inteligencję i możliwości kwantowe, i jej celem jest przyspieszenie odkryć naukowych. Z kolei inicjatywa Copilot for Azure Quantum to nowy model sztucznej inteligencji, który pomoże naukowcom w projektować aplikacje symulujące procesy fizyczne zachodzące w kwantach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200