Microsoft zachęca klientów do częstszych aktualizacji

Zmiany zawarte w nowych warunkach licencjonowania produktów Microsoft Licensing 6.0 dotyczą przede wszystkim aktualizacji oprogramowania.

Zmiany zawarte w nowych warunkach licencjonowania produktów Microsoft Licensing 6.0 dotyczą przede wszystkim aktualizacji oprogramowania.

Dotychczasowe zasady aktualizacji: Version Upgrade, Product Upgrade, Competitive Upgrade i Upgrade Advantage zostają zastąpione Software Assurance - trzyletnim programem, w ramach którego klienci otrzymują najnowsze wersje systemów i aplikacji. Uczestnictwo w programie jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorstw korzystających z produktów Microsoftu. Firma twierdzi, że nowy program ma na celu uproszczenie zasad licencjonowania. Dotychczas klienci kupowali licencje na produkty i w dowolnym czasie dokonywali aktualizacji do nowszych wersji. Tymczasem za każdy rok uczestnictwa w programie Software Assurance trzeba zapłacić 29% wartości wszystkich posiadanych licencji. Microsoft twierdzi, że po zmianie większość przedsiębiorstw nie będzie płaciła więcej za oprogramowanie. Będzie tak tylko w przypadku firm, które stosunkowo szybko dokonują aktualizacji do najnowszych wersji. Jeżeli okres użytkowania oprogramowania w firmie przekracza 4 lata, efektem uczestnictwa w programie Software Assurance będzie zwiększenie wydatków na oprogramowanie.

W nowych warunkach licencjonowania pojawił się także nowy typ umowy - Enterprise Agreement Subscription (EAS). Podobnie jak w dotychczasowym Enterprise Agreement (EA), opłaty mają być wnoszone co rok. Różnica polega głównie na tym, że licencje w EAS nie są udzielane bezterminowo, lecz na trzy lata. Jeżeli w ciągu 90 dni po upływie tego terminu klient nie odnowi porozumienia, licencje wygasają.

Od początku października 2001 r. do końca stycznia 2002 r. klienci Microsoftu mogą uczestniczyć w programie Software Assurance na zasadach promocyjnych. Jest jednak jeden warunek - w dniu przystąpienia muszą korzystać co najmniej z Windows 2000 i Office 2000. Biorąc pod uwagę, że większość firm nadal używa Office 97 i Windows 98, koszty uczestnictwa w Software Assurance znacznie wzrastają. Natomiast firmy zamierzające wziąć udział w programie po 31 stycznia 2002 r. będą zmuszone do ponownego nabycia wszystkich licencji!


TOP 200