Microsoft zabezpieczy firmy

Koncern z Redmond zapowiedział, że zamierza wkrótce udostępnić dwa nowe narzędzia z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą, że chcą w ten sposób pomóc firmom w skuteczniejszym zabezpieczeniu firmowych zasobów informatycznych.

O planach Microsoftu poinformował oficjalnie w firmowym blogu Brad Anderson, wiceprezes koncernu odpowiedzialny za dział Enterprise Client and Mobility. Anderson zapowiedział, że już w przyszłym miesiącu dostępne będzie nowa usługa Advanced Threat Analytics, a wcześniej – jeszcze w tym tygodniu – aplikacje MS Office dla iPada i iPhone’a zostaną zaktualizowane o funkcję przeglądania dokumentów zabezpieczonych za pomocą rozwiązania Azure Rights Management.

Wprowadzenie do portfolio Microsoftu usługi Advanced Threat Analytics to efekt przejęcia jej twórców - czyli firmy Aorato. ATA wykorzystuje mechanizm uczenia maszynowego do identyfikowania nietypowych, potencjalnie niebezpiecznych aktywności w firmowej sieci i informowania o tym administratorów. Usługa działa na wielu platformach i typach urządzeń – obsługuje również prywatne tablety, smartfony czy komputery, które użytkownicy podłączają do firmowych systemów informatycznych. Warto dodać, że Microsoft oferuje już obecnie podobną usługę użytkownikom swojej platformy chmurowej Azure – to produkt o nazwie Azure Active Directory – jednak Advanced Threat Analytics ma służyć przede wszystkim do zabezpieczania lokalnej infrastruktury sieciowej.

Zobacz również:

Advanced Threat Analytics cieszy się sporym zainteresowaniem od momentu zaprezentowania testowej wersji usługi (wydania private preview). Brad Anderson z Microsoftu informuje, że po pokazaniu tego wydania na majowej konferencji Ignite z możliwości sprawdzenia ATA korzystały każdego tygodnia tysiące użytkowników biznesowych z całego świata. Trudno się temu jednak dziwić – w ostatnich kilku tygodniach mieliśmy do czynienia z wieloma głośnymi przypadkami włamań do firm i instytucji (dość wspomnieć atak na amerykańską agencję rządową odpowiedzialną za zarządzanie personelem czy serwis randkowy Ashley Madison). Nic więc dziwnego, że firmowi administratorzy intensywnie poszukują nowych narzędzi z zakresu bezpieczeństwa (oraz testują nowe rozwiązania).

Interesująco zapowiada się również druga nowość, o której mówił Anderson – czyli rozszerzenie wsparcia platformy Azure Rights Management na Office’owe aplikacje dostępne w systemie Apple iOS. Dzięki temu rozwiązaniu firmowi administratorzy zyskają nowe możliwości w zakresie kontrolowania dostępu do dokumentów – będą mogli zarówno decydować o tym, co użytkownicy mogą robić z poszczególnymi plikami (np. zablokować możliwość ich edycji, przesyłania, kopiowania itp.), jak i tworzyć ogólne zasady postępowania z pewnymi typami plików. W pierwszej kolejności obsługiwane będą dokumenty aplikacji Word, Excel oraz PowerPoint (jako, że tylko one są wyposażone w funkcję podglądu zawartości pliku), Microsoft zapowiada jednak, że w przyszłości do tej listy dodany zostanie m.in. Outlook.

Brad Anderson wyjaśnia, że udostępnienie tych nowości jest elementem szerszego planu Microsoftu – planu, którego celem jest ułatwienie firmom przystosowania się do nowych trendów na rynku, w tym przede wszystkim do szybko popularyzującego się zjawiska BYOD (bring your own device – czyli po prostu wykorzystywaniu w pracy prywatnych urządzeń pracowników). Koncern już wcześniej stworzył rozwiązanie mające wspierać firmy w tym zakresie – m.in. oprogramowanie Enterprise Mobility Suite, służące co centralnego zarządzania w organizacji wieloma modelami smartfonów, tabletów oraz komputerów (również tych, które nie są wyposażone w oprogramowanie Microsoftu). W ciągu ostatniego roku fiskalnego z narzędzia tego skorzystało ponad 17 tys. klientów z całego świata.


TOP 200