Microsoft wypowiada wojnę chmurom AWS i Google

Korporacja z Redmond znalazła odpowiedź na zagrożenie, jakie mu grozi ze strony dwóch wiodących dostawców rozwiązań chmurowych (chodzi o Amazon Web Services i VMware), które zawarły ostatnio sojusz w tym obszarze. Ci klienci, którzy korzystają z innej niż jego chmury, będą musieli płacić za usługi więcej.

Microsoft zmienił umowy licencyjne w taki sposób, że ci klienci, którzy zdecydują się przenieść jego aplikacje (takie jak np. bazy danych Windows Server) z lokalnych centrów danych do innej niż Azure chmury, będą musieli za nie zapłacić dużo więcej. Cel takie operacji jest oczywisty. Ma zniechęcić użytkowników do korzystania z usług chmurowych oferowanych przez konkurencję.

Wiadomość ta uderzy po kieszenie te firmy, które zdecydowały się przenieść oprogramowanie VMware do chmury AWS czy Google Cloud. Ci natomiast, którzy pozostaną wierni chmurze Azuere, mogą spać spokojnie.

Zobacz również:

  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud
  • Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych AI, ten chmurowy system nie ma sobie równych
  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?

Jednocześnie Microsoft ma w ofercie inny program licencjonowania noszący nazwę „Azure Hybrid Benefits", który ma zachęcić użytkowników do korzystania na bardzo korzystnych zasadach z usług świadczonych przez chmurę Azure. Czy to wystarczy, aby pokonać konkurencję, pozostaje sprawą otwartą. Póki co te firmy, które wybiorą chmurę AWS czy Google muszą mieć świadomość tego, że zapłacą za to więcej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200