Microsoft wyłącza domyślną obsługę makr Excel 4.0

Firma zdecydowała się na krok, który zapewni użytkownikom jednej ze znanych aplikacji wchodzących w składa pakietu biurowego Office większe bezpieczeństwo. Chodzi o najnowszą wersję programu Excel, w którym firma wyłączyła domyślnie makra Excel 4.0. Ci użytkownicy, którzy chcą z nich dalej korzystać, muszą obecnie to ustawienie zmienić ręcznie.

Źródło: Microsoft

Makro mają postać ciągu poleceń używanych przez użytkowników do automatycznego wykonywania szeregu rutynowych zadań. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że mogą one w pewnych sytuacjach stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa całej aplikacji, gdyż hakerzy potrafią je modyfikować, wstawiając do nich polecenia instalujące na np. w pamięci komputera szkodliwe oprogramowanie. Gdy makra zostaną domyślnie wyłączone, będzie to dużo trudniejsze.

Ograniczenie makr programu Excel 4.0 jest niczym innym jak próbą przeciwdziałania wzrostowi liczby programów ransomware i innych grup złośliwego oprogramowania wykorzystujących tę technologię. Hakerzy zaczęli eksperymentować ze starszymi makrami programu Excel w odpowiedzi na to, że Microsoft w 2018 r. rozprawił się na dobre ze skryptami makr napisanymi w języku Visual Basic for Applications (VBA).

Zobacz również:

  • Slack zbiera dane użytkowników do trenowania modeli AI bez pytania o zgodę
  • AI: Google kontra Microsoft
  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365

Makra są teraz domyślnie wyłączone w programie Excel w kompilacji oznaczonej numerem 16.0.14427.10000 oraz nowszych kompilacjach. Należy pamiętać, że administratorzy systemów IT mogą nadal konfigurować ręcznie to ustawienie, wprowadzać stosowną zmianę do zasad zarządzających platformą Microsoft 365. Rozwiązanie takie zostało również wprowadzone do pakietu Office, które działa w chmurze. Ustawienie to można też zmieniać z poziomu programu Microsoft Endpoint Manager.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200