Microsoft wycofuje się definitywnie z rynku smartfonów

Korporacja przypomina właścicielom urządzeń, którymi zarządza system Windows 10 Mobile, że ich obsługa zakończy się 10 grudnia tego roku. Informuje jednocześnie, że niektóre usługi mogą pozostać dalej aktywne jeszcze przez wiele miesięcy po tej dacie.

W zmodyfikowanym na początku tego roku dokumencie zawierającym tę informację (czytaj tutaj) znalazł się również akapit mówiący o tym, że użytkownicy urządzeń Windows 10 Mobile powinni pomyśleć o tym, czy nie przejść w związku z tym na system Android lub iOS. Do swego rodzaju ewenement, ponieważ do tej pory Microsoft nigdy nie namawiał użytkowników opracowanego przez niego oprogramowania, aby zastąpili go rozwiązaniem oferowanym przez konkurencję.

Mówiąc obiektywnie do dobry pomysł biorąc pod uwagę fakt, że już za kilka miesięcy użytkownicy urządzeń Windows Mobile nie będą otrzymywać nowych aktualizacji zabezpieczeń czy innych poprawek usprawniających pracę tego oprogramowania.

Zobacz również:

  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było
  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC

Warto jednak pamiętać, że nawet po 10-tym grudnia niektóre usługi powiązane z systemem Windows 10 Mobile pozostaną przez jakiś czas aktywne. Chodzi tu np. o taką usługę jak możliwość ręcznego lub automatycznego tworzenia kopii zapasowych urządzeń i niektórych aplikacji, która będzie dostępna do 10-go marca 2020 roku.

Inne usługi – takie jak operacja przesyłania zdjęć do chmury wykonywana w trybie online czy operacja przywracanie urządzenia z istniejącej kopii zapasowej, mogą nadal działać przez kolejne 12 miesięcy od zakończenia wsparcia lub do końca roku 2020.

Na koniec warto przypomnieć, że ostatnia duża aktualizacja systemu Windows 10 Mobile (czyli tzw. feature upgrade) miała miejsce w październiku 2017 roku. Chodzi o system Windows 10 Mobile oznaczony numerem 1709.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200