Microsoft wstępuje do OCP i prezentuje firmową architekturę referencyjną dla centrów danych

Microsoft ogłosił, że przystępuje do OCP (Open Compute Project Foundation; organizacja, do której należą już miedzy innymi Facebook, RackSpace, Arista i Intel), prezentując jednocześnie referencyjną architekturę energooszczędnych centrów danych wyposażonych w sprzęt wspierający jego chmurowe aplikacje i usługi, takie jak Windows Azure, Office 365 czy Bing.

Firma twierdzi, że centra danych oparte na tej architekturze pobierają o 15% mniej mocy niż standardowe centra i pozwalają zaoszczędzić w porównaniu z nimi nawet 40% bieżących kosztów ponoszonych na eksploatowanie tego typu ośrodków obliczeniowych. Integralną częścią referencyjnej architektury są narzędzia programistyczne używane do zarządzania serwerami, systemami pamięci masowych i innymi elementami centrum.

Microsoft wstępuje do OCP i prezentuje firmową architekturę referencyjną dla centrów danych

Microsoft proponuje, aby serwery, systemy pamięci masowych i sprzęt sieciowy instalować w obudowach mających wysokość 12U. Zawierają one zasilacze, wentylatory i połączenia sieciowe, dlatego rozbudowa centrum danych przebiega szybko i bez konieczności instalowania dodatkowego okablowania. Każda obudowa jest też wyposażona w specjalny moduł, za pośrednictwem którego administrator zarządza wszystkimi znajdującymi się w nim elementami

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source

Dokument zawierający referencyjną architekturę składa się z czterech części. W pierwszej Microsoft prezentuje specyfikacje dotyczące takich elementów, jak: serwer, karta mezzanine, chassis, karta zarządzania, API oraz protokoły). W drugiej znajduje się opis elementów mechanicznych (konstrukcja obudowy, serwerów, wentylatorów i innych modułów), a w trzeciej opis magistrali danych i zasilania, a w czwartej opis oprogramowania używanego do zarządzania i całą obudową i testowania jej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200