Microsoft wspiera kwantowe przetwarzanie danych

Komputery kwantowe są wstanie obsłużyć specyficzne aplikacje IT wielokrotnie szybciej (niekiedy setki, a nawet tysiące razy) niż standardowe, najwydajniejsze komputery. Dlatego Microsoft zdecydował się opracować i oferuje od kilku dni deweloperom pakiet pozwalający im eksperymentować z nową technologią, wykorzystujący do tego celu język programowania Q#.

MIcrosoft generalnie zainteresował się kwantowym przetwarzaniem danych dość późno, dlatego próbuje obecnie naprawić to niedopatrzenie. Korporacja stwierdziła bowiem, że przed kwantowym przetwarzaniem danych rysuje się świetlana przyszłość, szczególnie jeśli chodzi o takie obszary, jak służba zdrowia, energetyka czy ochrona środowiska.

Firma zaprezentowała więc równo tydzień temu wersję beta rozwiązania noszącego nazwę Quantum Development Kit (QDK), w którego kluczowym elementem jest opracowany przez nią język programowania Q. Litera Q zna nalazła się w nazwie tego oprogramowania nieprzypadkowo, bowiem w technologii kwantowego przetwarzania danych kluczową rolę odgrywa kubit, będący odpowiednikiem bitu. Microsoft zintegrował w oprogramowaniu Quantum Development Kit język programowania Q z pakietem Visual Studio IDE.

Zobacz również:

  • Bezpieczne usuwanie danych
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
Microsoft wspiera kwantowe przetwarzanie danych

QDK zawiera też symulatory pozwalające wdrażać elementy kwantowego przetwarzania danych zarówno w lokalnych centrach danych, jak i w chmurze Azure. W tym ostatnim przypadku (chmura Azure), aplikacje mają do dyspozycji komputery wyposażone w 50-cio kubitowe procesory.

Microsoft pracuje obecnie nad komputerami kwantowymi kolejnej generacji, które będą chłodzone przy pomocy systemów wykorzystujących kriogenikę. Będzie to wspólne dzieło firm Microsoft i Rambus. Dostępne obecnie informacje dotyczące tego projektu mówią, że chłodziwo odbierające ciepło od zainstalowanych w komputerze kwantowym układów będzie miało temperaturę minus 180 stopni Celsjusza.

Deweloperów zainteresowanych oprogramowaniem Quantum Development Kit zachęcamy do odwiedzenie tej strony, z której mogą go pobrać oraz dowiedzieć się więcej o tym ciekawym projekcie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200