Microsoft: wiele rdzeni, jeden układ

Wielordzeniowy procesor to wciąż jeden procesor - takie jest stanowisko Microsoftu. Informacja ta jest szczególnie istotna dla klientów Microsoftu, korzystających z oprogramowania licencjonowanego na podstawie ilości układów w serwerach. Do tego typu oprogramowania zalicza się Microsoft SQL Server, czy Microsoft BizTalk Server.

Podobnie będzie traktowana kwestia licencji Windows Server 2003 i Exchange Server. Koszt takiego oprogramowania jest zdecydowanie wyższy, gdy jest uruchamiany na systemach wykorzystujących więcej niż cztery procesory, gdyż wymagany jest wówczas zakup wersji Enterprise. Microsoft zadecydował, że tak jak w przypadku "licencji per CPU" układy zawierające więcej niż jeden rdzeń, będą traktowane jako jeden procesor. "Klienci korzystający z czterech procesorów dwurdzeniowych będą nadal mogli korzystać z wersji Standard - mówi Cori Hartje - dyrektor marketingu w Microsofcie.

Inicjatywa Microsoftu wychodzi na przeciw staraniom producentów procesorów, by korzystanie z ich nowych produktów zawierające wiele rdzeni, nie powodowały wzrostu kosztów użytkownia oprogramowania. Warto zauważyć, że inni gracze tacy jak IBM czy Oracle zdecydowali, że układy wielordzeniowe będą traktowane na równi z systemami wieloprocesorowymi. Jak twierdzą specjaliści decyzja Microsoftu najprawdopodobniej wymusi zmianę dotychczasowego stanowiska tych firm, gdyż w przeciwnym razie koszt rozwiązań oferowanych przez nie byłby wyższy niż produktów giganta z Redmond.

Zobacz również:

  • Rząd Ghany pracuje nad regulacjami dotyczącymi AI

Jak przekonuje Kevin Krewell, redaktor naczelny Microprocessor Report, inne decyzja Microsoftu mogłoby spowolnić rynkową akceptację wielordzeniowych procesory.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200