Microsoft walczy o sterowniki Hyper-V w Linuksie

Programiści koncernu z Redmond stali się ostatnio jednym z najbardziej aktywnych uczestników projektu Linux. Microsoft od kilku lat stara się wprowadzić sterowniki Hyper-V (swojej platformy wirtualizacyjnej) do jądra Linuksa - wszystko wskazuje na to, że w ostatnim czasie działania te zostały zintensyfikowane.

Microsoft jest obecnie piątym pod względem aktywności autorem kernela 3.0 - odnotował to w swoim blogu David Wheeler, programista i aktywny propagator modelu open-source. "Celem ich działań jest dopracowanie Microsoft Hyper-V - koncern robi wszystko, by jego sterowniki pojawiły się w głównej linii kolejnej wersji kernela" - napisał Wheeler.

Obecnie kod zgłoszony przez Microsoft jest skolejkowany do wprowadzenia do finalnej wersji kernela - nastąpi to po tym, jak koncern rozwiąże kilka drobnych problemów z oprogramowaniem. "Potrzebne jest dopracowanie i pewne modyfikacje. Na razie trudno mi jednak powiedzieć, jak bardzo zaawansowany jest ten proces" - powiedział naszym kolegom z Network World Greg Kroah-Hartman, odpowiedzialny za wprowadzanie nowych sterowników do kernela Linuksa. Gdy Microsoft wreszcie to zrobi, dystrybucje Linuksa oparte o kernel w wersji 3.0 powinny bezproblemowo działać na platformie wirtualizacyjnej koncernu.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source
  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

Microsoft zaangażował się w tworzenie kodu dla kernela przed dwoma laty, po tym, jak społeczność open-source wytknęła firmie naruszanie licencji GPL w sterownikach Hyper-V. Koncernowi z Redmond bardzo zależy na tym, by jego platforma wirtualizacyjna w pełni współpracowała z systemami z rodziny Linux - już teraz Hyper-V poprawnie obsługuje CentOS Linux, trwają także prace nad zapewnieniem pełnej zgodności z Ubuntu (Microsoft współpracuje w tym zakresie z firmą Canonical).

Przedstawiciele Microsoftu zostali poproszeni o dostarczenie dodatkowych informacji nt. zaangażowania firmy w prace nad jądrem Linuksa - ale na razie nie udzielili odpowiedzi na przesłane pytania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200