Microsoft uwolnił Autopatch

Microsoft ogłosił właśnie ogólną dostępność funkcji o nazwie Autopatch, która automatycznie utrzymuje aktualizację oprogramowania Windows i Office na podłączonych punktach końcowych.

Tawanda Razika / Pixabay

Microsoft Windows Autopatch jest teraz ogólnie dostępny dla systemów korporacyjnych. Funkcja jest dostępna dla klientów posiadających licencje Windows Enterprise E3 i E5. Nie obsługuje jednak licencji Windows Education (A3) ani Windows Front Line Worker (F3). Autopatch pomaga usprawnić operacje aktualizacyjne i stworzyć nowe możliwości dla profesjonalistów IT; działa poprzez zastosowanie aktualizacji zabezpieczeń najpierw do urządzeń w tzw. pierścieniu testowym, który zawiera minimalną liczbę reprezentatywnych urządzeń. Po okresie walidacji aktualizacje są przesyłane do pierścieni First (1% urządzeń), Fast (9%) i Broad (90%).

Usługa została po raz pierwszy zapowiedziana przez Microsoft w kwietniu br. w celu zastosowania aktualizacji Patch Tuesday w odpowiednim czasie i zapobieżenia potencjalnym wektorom ataku.

Zobacz również:

  • Jak Satya Nadella doprowadził Microsoft do wartości rynkowej 3 bilionów dolarów

Oprócz aktualizacji Windows 10 i 11, Autopatch obejmuje również Microsoft Edge i oprogramowanie Microsoft 365, umożliwiając jednocześnie organizacjom tworzenie pierścieni testowych, monitorowanie aktualizacji, a nawet wstrzymywanie i cofanie zmian w przypadku napotkania jakichkolwiek problemów. Ponadto usługa zawiera przepisy dotyczące przyspieszonego wydawania aktualizacji, jeśli zagrożenie zostanie uznane za krytyczne (np. luka zero-day).

„Windows Autopatch ma na celu utrzymanie co najmniej 95% kwalifikujących się urządzeń na najnowszej aktualizacji jakości systemu Windows 21 dni po wydaniu" - zauważa Microsoft w swojej dokumentacji. „Podczas uruchamiania przyspieszonego wydania, regularny cel [...] nie ma już zastosowania. Zamiast tego Windows Autopatch znacznie przyspiesza harmonogram wydania, aby szybciej zaktualizować środowisko.”

Microsoft będzie kontynuował wydawanie aktualizacji w drugi wtorek każdego miesiąca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200