Microsoft uruchomił sieć komputerową świadczącą usługi kwantowego przetwarzania danych

Gigant z Redmond zaprezentował kilka dni temu podczas firmowej konferencji Startup Summit - w której udział wzięło 16 współpracujących z nim startup’ów - sieć Quantum Network, która świadczy użytkownikom usługi przetwarzania danych bazujące na komputerach kwantowych.

Podczas konferencji głos zabrał Todd Holmdahl, stojący na czele Microsoft Azure Hardware Systems Group: "Analizujemy problemy nękające obecnie świat, takie jak np. zmiana klimatu. Szukamy sposób rozwiązania problemów związanych z produkcją żywności. Uważamy, że jesteśmy w stanie zaradzić problemom związanych z opieką zdrowotną oraz uczeniem maszynowym. Wszystkie te problemy można według nas rozwiązać dzięki komputerom kwantowym i temu właśnie zagadnieniu poświęcona jest ta konferencja".

Microsoft ma duże osiągnięcia w tej dziedzinie. I tak np. firma opracowała w ostatnim czasie w ramach inicjatywy Quantum Development Kit zupełnie nowy język programowania. Nosi on nazwę Q i został zaprojektowany specjalnie dla komputerów kwantowych.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Włochy są kolejnym krajem, w którym Microsoft zbuduje swoją chmurę
  • Firma Quantum Brilliance nawiązała współpracę z Beyond.pl#

Julie Love (dyrektor Microsoft Quantum Business Development) powiedział na konferencji, że firma zamierza oferować na początku obliczenia kwantowe za pośrednictwem chmury Microsoft Azure. Prawdopodobnie technologia będzie oferowana w taki sposób, aby użytkownicy mogli przełączać się między tradycyjnymi komputerami bazującymi na układach krzemowych i komputerami kwantowymi.

Według Microsoftu komercyjne komputery kwantowe będą dostępne na tych samych zasadach, na jakich funkcjonują obecnie klasyczne komputery, za ok. pięć lat. Uruchomienie sieci Microsoft Quantum Network może z pewności znacznie skrócić ten czas.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200