Microsoft ujawnia specyfikacje formatów z rodziny Office

W ramach programu Open Specification Promise (OSP) Microsoft udostępnił informacje dotyczące natywnych formatów wykorzystywanych przez aplikacje Word, Excel i PowerPoint. Ma to ułatwić proces tworzenia konwerterów starszych standardów zapisu do formatu OpenXML. Rozpoczęto także prace nad otwartym translatorem.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 15 lutego Microsoft opublikował specyfikację formatów doc, xls i ppt począwszy od tych wykorzystywanych w aplikacjach pakietu Office 97, a skończywszy na domyślnych standardach Office 2003. Opublikowanie specyfikacji ma na celu zwiększenie interoperacyjności starszych standardów z promowanym przez Microsoft OOXML. Koncern bezskutecznie stara się o uznanie formatu OOXML za standard ISO. Jednym z najistotniejszych zarzutów wobec formatu Microsoftu był utrudniony dostęp do jego specyfikacji. W 2006 roku za międzynarodowy standard został uznany konkurencyjny otwarty standard OpenDocument Format (ODF).

W praktyce specyfikację formatów Office można było już wcześniej uzyskać w dziale pomocy technicznej Microsoftu. Jednak na włączenie popularnych standardów zapisu dokumentów do programu OSP naciskali m.in. inni twórcy oprogramowania biurowego oraz międzynarodowe agencje standaryzacyjne.

Zobacz również:

Program OSP rozpoczęto we wrześniu 2006 roku. Dokumentacja techniczna dotycząca formatu OOXML została upubliczniona jako jedna z pierwszych. W ramach OSP Microsoft opublikował także m.in. własne algorytmy wirtualizacji i technologię Sender ID. Publikacja na zasadach określonych w OSP nie oznacza, że Microsoft zrzeka się przysługujących mu licencji autorskich. Jest ona jedynie zobowiązaniem, że koncern nie będzie dochodził swoich praw wobec osób, które wykorzystają dokumentację techniczną objętą programem OSP.

Microsoft zainicjował również projekt mający na celu stworzenie opartego na licencji open source konwertera wspomnianych formatów do OOXML. Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie http://b2xtranslator.sourceforge.net/ narzędzie ma zostać ukończone jeszcze w pierwszej połowie br. Podobne konwertery dla konkurencyjnego wobec OOXML formatu ODF istnieją od pewnego czasu.

Więcej o otwartych formatach dokumentów:

Microsoft oskarża IBM-a

IBM po cichu wspiera OpenXML?

ODF obowiązkowy w holenderskiej administracji publicznej

ODF wycofuje się ze wsparcia standardu ODF


TOP 200