Microsoft udostępnia usługę tzw. portfela elektronicznego

Microsoft wprowadził nową usługę Passport Wallet, mającą usprawnić dokonywanie zakupów w Internecie.

Microsoft wprowadził nową usługę Passport Wallet, mającą usprawnić dokonywanie zakupów w Internecie. Pozwala ona na przechowywanie w jednym miejscu danych dotyczących karty płatniczej, zestawienia transakcji oraz innych poufnych informacji o użytkowniku, i zarazem na robienie zakupów w wielu sklepach online, bez konieczności każdorazowego wprowadzania danych do sklepowego formularza. Nowa usługa Microsoftu jest konkurencyjna wobec podobnej - Digitalme, zaprezentowanej w ubiegłym tygodniu przez Novella.

Wszystkie niezbędne informacje o kliencie będą znajdować się na serwerach obsługiwanych przez Microsoft. Gdy użytkownik zechce dokonać transakcji na stronie sklepu, który współpracuje z usługami Microsoftu, wystarczy, że otworzy swój "portfel" i zaznaczy wymagane przez sprzedawcę dane. Zostaną one zakodowane i wysłane do niego automatycznie.

Passport Wallet oferowany jest bezpłatnie użytkownikom indywidualnym, natomiast sprzedawcy będą musieli wnosić opłatę ryczałtową za usługę. Wyniesie ona od kilkuset dolarów dla małych sklepów aż do kilkuset tysięcy dla firm odnotowujących duży ruch na swojej stronie. Jednak aby zachęcić do korzystania z usługi większą liczbę firm, do marca przyszłego roku będzie ona dostępna bezpłatnie. Jej wykorzystanie zapowiedziało już ponad 50 firm prowadzących działalność handlową w Internecie.

Ważną kwestią pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanych danych. Microsoft poinformował, że będą one przechowywane na serwerach Hotmail w Kalifornii. Dodał też, że od czasu włamania się hakerów do serwerów bezpłatnych usług pocztowych Hotmail, ich bezpieczeństwo zostało znacznie poprawione. Producent Windows zapewnia, że dane będą bezpieczne, a ich transfer do punktów handlu elektronicznego będzie chroniony protokołem SSL (Secure Socket Layer).

Indywidualne konto Passport Wallet można założyć pod adresem www.passport.com.


TOP 200