Microsoft udostępnia kod źródłowy CLI i C##

Firma udostępni środowiskom akademickim na zasadzie licencji Shared Source kod źródłowy środowiska Common Language Infrastructure i języka programowania C## dla systemów Windows i FreeBSD.

Microsoft zadecydował o udostępnieniu ośrodkom akademickim kodu źródłowego technologii CLI (Common Language Infrastructure) i języka C# na zasadzie Shared Source. Bezpłatna implementacja Shared Source CLI, opracowana wspólnie z programistami Corela, przeznaczona jest dla systemów Windows XP i FreeBSD.

Działania Microsoftu stanowić mogą zdaniem części obserwatorów odpowiedź na popularność środowisk programistycznych Linux i Java, z którymi C wraz CLI miałaby w założeniu rywalizować. Microsoft liczy na spopularyzowanie tych narzędzi wśród środowisk akademickich, zwłaszcza wśród przyszłych programistów. Jednocześnie, zdaniem analityków, działania firmy nie mogą jednak zagrozić np. pozycji Linuxa wśród społeczności akademickich. "Po pierwsze nie jest to oferta typu open source. Po drugie - to nie jest cała platforma, a jedynie składnik .NET" – twierdzą analitycy Yankee Group.

Zobacz również:

  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API
  • iPhone 14 z kolejnymi problemami z działaniem połączeń SOS#
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200