Microsoft udostępnia kod Windows

Koncern z Redmond wprowadza program udostępniania firmom kodu źródłowego swoich systemów operacyjnych. Warunkiem jest posiadanie co najmniej 1500 licencji Windows.

Microsoft ogłosił rozszerzenie programu udostępniania firmom kodu źródłowego systemów Windows. Z możliwości wglądu w pilnie strzeżony kod będą mogli skorzystać jedynie klienci korporacyjni, spełniający ściśle określone warunki. Jednym z nich będzie posiadanie co najmniej 1500 licencji na wybrany system z serii Windows.

Przedstawiciele Microsoft szacują, że z programu ESLP (Enterprise Source Licencing Program) będzie mogło skorzystać ok. 1000 firm. Możliwość wglądu w kod źródłowy systemu ma pozwolić programistom na łatwiejsze rozwiązywanie niektórych problemów, optymalizację aplikacji tworzonych dla tej platformy oraz lepsze zrozumienie, jak działa system Windows.

Zobacz również:

"Chcemy współpracować z firmami, które mają już duże doświadczenie w pracy ze środowiskiem Windows i są do niego przywiązane. Możliwość przystąpienia do programu ESLP będzie ograniczona jedynie do przedsiębiorstw mających odpowiedni potencjał technologiczny i intelektualny. Udostępnienie kodu źródłowego właśnie takim firmom przyniesie największe korzyści, a nam da gwarancję jego efektywnego i sensownego wykorzystania" - mówi Jason Matusow z centrali Microsoft.

Przedstawiciel producenta przypomniał, że firma już od lat udostępnia kody źródłowe swoich systemów ośrodkom akademickim, producentom komputerów i w ograniczonym zakresie także innym przedsiębiorstwom. Microsoft zdecydował się ostatnio na rozszerzenie udostępniania "źródeł" na skutek zwiększonego zainteresowania programem ze strony firm.

Programem są objęte: Windows 2000 Professional, Windows 2000 Server, Windows 2000 Advanced Server, Windows 2000 Datacenter, a także przygotowywany Windows XP. Użytkownicy mają wgląd do kodu źródłowego tych systemów, jednak umowa zabrania wprowadzania jego modyfikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGL[email protected]

TOP 200