Microsoft udostępni Javę w formie usługi

Koncern z Redmond zamierza zaoferować użytkownikom usługi Windows Azure możliwość korzystania z Javy dostarczanej jako usługa, a nie instalowane lokalnie oprogramowanie – poinformował Gianugo Rabellino, Senior Director microsoftowego działu Open Source Communities.

Koncern zamierza jeszcze w tym roku zacząć udostępniać oprogramowanie Java Standard Edition (Java SE) – zarówno jako samodzielne rozwiązanie PaaS (platform as a service), jak i jako komponent Windows Server IaaS (infrastructure as a service). Microsoft planuje wykorzystać do tego technologię dostarczaną przez firmę Azul Systems, która zajmie się opracowaniem i utrzymaniem odpowiedniej wersji Java OpenJDK (referencyjnej implementacji Java Virtual Machine JVM oraz środowiska runtime dla Java SE).

Wybór partnera nie dziwi – Azul Systems ma ogromne doświadczenie w pracy z Javą. Flagowy produkt firmy, czyli Zing, to JVM "stuningowana" z myślą o maksymalnej wydajności, dostępna na rynku od ponad 10 lat i wykorzystywana m.in. przez instytucje finansowe. Przedstawiciele Azul zasiadają m.in. w radzie Java Community Process (JCP), nadzorującej rozwój Javy.

Zobacz również:

  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

"Dodanie do portfolio usług Javy pokazuje, że Microsoft poważnie myśli o zaoferowaniu klientom możliwości obsługi praktycznie każdych zasobów. Azul jest doskonałym partnerem do takiej operacji – znają doskonale świat open source i są w stanie wykorzystać swoje doświadczenia do rozwijania Azure" – komentuje Al Hilwa, analityk firmy IDC.

Gianugo Rabellino nie wyjawił, dlaczego właściwie Microsoft zdecydował się na skorzystanie w tej sprawie z usług zewnętrznej firmy – ale komentatorzy przypominają, że koncern wdał się kiedyś w poważny konflikt o Javę z Sun Microsystems (gdy próbował promować J++, czyli własną, ale niekompatybilną ze standardem, wersję Javy). Microsoft ów konflikt sromotnie przegrał - być może dlatego teraz wolał pracę związaną z Javą przekazać na zewnętrz.

Dodajmy, że OpenJDK oferowana w ramach Azure pozwoli użytkownikom usługi Microsoftu na uruchamianie programów napisanych nie tylko w Javie, ale również w innych językach JVM, takich jak np. Groovy, Grails, Clojure czy Scala (na razie klienci będą musieli samodzielnie dostarczać odpowiednie biblioteki dla tych języków, ale niewykluczone, że z czasem zostanie wprowadzona ich natywna obsługa).

Koncern zapowiedział też, że przed formalnym udostępnieniem Java on Windows Azure może pojawić się wersja testowa tej usługi (w początkowej fazie obsługująca Javę 7, ale później ma być uaktualniana o nowsze wersje).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200