Microsoft twórcą dodatku zwiększającego bezpieczeństwo użytkowników przeglądarki rywalizującej z Edge

Okazuje się, że korporacja z Redmond dba również o bezpieczeństwo osób, które korzystają z usług innych przeglądarek niż Edge czy IE. Microsoft udostępnił mianowicie bez rozgłosu użytkownikom przeglądarki Chrome (Google) dodatek, który znacząco wzmacnia bezpieczeństwo korzystających z niej użytkowników.

Dodatek nosi nazwę Windows Defender Browser Protection (w skrócie WDBP) i można go pobierać z Chrome Web Store – repozytorium zawierającego oprogramowanie przeznaczone dla przeglądarki Chrome oraz systemu Chrome OS.

Dodatek pracuje w podobny sposób jak podobne rozwiązanie dostępne już użytkownikom przeglądarki Edge. Bazuje więc na tej samej technologii noszącej nazwę SmartScreen. Ostrzega ona użytkownika, że ma do czynienia z potencjalnie niebezpieczną witryną, która prawdopodobnie będzie chciała zagnieździć w pamięci naszego komputera malware albo zaatakować nas w inny sposób. Witryna taka może np. zawierając linki odsyłające nas do innych niebezpiecznych witryn albo zachęcać nas do otwarcia wiadomości e-mail zawierającej phishing.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • DuckDuckGo skrytykowane przez szefa Brave. Powód: brak ochrony prywatności
  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?

Analitycy sądzą, że Microsoft zdecydował się opracować dodatek przeznaczony dla użytkowników przeglądarki rywalizującej z jego flagowym produktem tego typu dlatego, że zajmuje on (czyli Edge) na liście najpopularniejszych przeglądarek dość odległe miejsce.

Z najnowszego raportu udostępnionego przez firmę analityczną Net Applications można się dowiedzieć, że tylko 4% użytkowników pecetów pracujących pod kontrolą wszystkich systemów operacyjnych wybrało przeglądarkę Edge. Króluje tu przeglądarka Chrome z wynikiem 61%. W przypadku użytkowników komputerów Windows 10, udział ten wynosi 13%, co nie jest również wynikiem, z którego Microsoft powinien być zadowolony.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200