Microsoft stracił patent na FAT

Amerykańskie Biuro Patentowe zdecydowało, że Microsoftowi niesłusznie przyznano 7 lat temu patent na system plików FAT. Jest to konsekwencja wniosku złożonego przez organizację Public Patent Foundation, której przedstawiciele twierdzą, że Microsoft nigdy nie powinien takiego patentu otrzymać, ponieważ FAT został już wcześniej opatentowany przez inne firmy.

System FAT (file allocation table) jest powszechnie wykorzystywany np. na dyskach komputerów oraz nośnikach pamięci stosowanych w cyfrowych aparatach fotograficznych, przenośnych odtwarzaczach plików audio itp.

"Biuro Patentowe przeprowadziło na nasz wniosek postępowanie, które wykazało, iż Microsoft niesłusznie otrzymał patent na system plików FAT" - poinformowali przedstawiciele Public Patent Foundation.

Zobacz również:

  • Globalna umowa Huawei i Ericsson
  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC

Microsoft zwróci opłaty licencyjne?

Kontrowersyjny patent był w posiadaniu Microsoftu od 1996 r. - mimo, iż system plików FAT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych. Firmy, które chciały wykorzystać FAT w swoich produktach musiały uzyskać na to zgodę Microsoftu i wnieść stosowne opłaty licencyjne. "Mam nadzieję, że firmy, które zdecydowały się płacić Microsoftowi, rozpoczną teraz negocjacje w sprawie zwrotu poniesionych kosztów" - powiedział po ogłoszeniu decyzji o odrzuceniu patentu Dan Ravicher, szef Public Patent Foundation. Wśród firm, które licencjonowały FAT od Microsoftu znajdują się m.in. Rockwell International, Creative Technology oraz Seiko Epson.

Rzecznik Microsoftu zapowiedział, że koncern zamierza się odwołać od decyzji Biura Patentowego.

Tagi są w porządku

W tym samym czasie zapadła również inna patentowa decyzja - tym razem korzystna dla koncernu z Redmond. Sąd w Providence zdecydował, że zastosowane przez Microsoft w produktach z serii Office rozwiązanie o nazwie Smart Tags (inteligentne tagi) nie narusza praw patentowych norweskiej firmy Atle Hedloy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200