Microsoft stoi za inwestycją w SCO

Szef Baystar Capital potwierdził, że zainwestowanie 50 mln USD w SCO Group zarekomendował funduszowi Microsoft. Tym samym potwierdzają się wcześniejsze doniesienia, jakoby MS wspierał SCO.

Pierwsze sygnały na ten temat pojawiły się tydzień temu. Z treści listu opublikowanego na stronach Open Source Initiative wynikało, że Microsoft miał związek z inwestycją. Mowa była nawet o 86 mln USD.(https://www.computerworld.pl/news/64450.html ). W lipcu ubiegłego roku Microsoft zapłacił SCO 16,6 mln za licencję na wykorzystanie systemu Unix.

Jak informowaliśmy wcześniej, w I kw. 2004 roku obrachunkowego SCO uzyskało jedynie 20 tys. USD ze sprzedaży licencji użytkownikom Linuksa w ramach inicjatywy SCOsource. Dla porównania, obsługa prawna prowadzonych sporów z producentami Linuksa pochłonęła już 3,44 mln USD. Na początku marca, po zmianie treści pozwu, ruszył proces wytoczony IBM-owi, w którym SCO domaga się 5 mld USD odszkodowania. Wkrótce potem SCO Group ogłosiło pierwszą trójkę firm oskarżonych o nielegalne korzystanie z Linuksa - AutoZone, amerykański dystrybutor części samochodowych, koncern motoryzacyjny DaimlerChrysler oraz Bank of America.

Zobacz również:

Odkąd rozpętała się burza wokół praw intelektualnych do Linuksa większość dostawców tego systemu zapowiedziała specjalne programy ochrony swoich klientów przed ewentualnymi procesami ze strony SCO. I wydaje się, że taka polityka przynosi efekty - w IV kw. 2003 r., jak podaje IDC, sprzedaż serwerów linuksowych wzrosła o 63 proc. do 960 mln USD. Na rynek trafiło 250 tys. urządzeń - 52 proc. niż rok wcześniej. (https://www.computerworld.pl/news/64280.html ) .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200