Microsoft publikuje narzędzie do importu plików PST

Firma Microsoft ogłasza wojnę ze swoim własnym formatem PST używanym do przechowywania poczty elektronicznej. Koncern namawia do rezygnacji z plików PST i aktualizacji oprogramowania do Exchange 2010.

Microsoft opublikował narzędzie do wyszukiwania w sieci LAN i importowania plików poczty (PST) i importowania ich zawartości do baz Exchange. Firma ma nadzieję na wyeliminowanie tego formatu z użycia, który wydaje się anachroniczny i niepotrzebny.

Ankur Kothari, manager odpowiedzialny za Microsoft Exchange w swoim poście "Czas wyrzucić PST za burtę" zaanonsował nowe narzędzie o nazwie PST Capture.

Zobacz również:

  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365

To bezpłatne narzędzie potrafi przeszukiwać sieć. Lokalizować pliki PST i zasysać ich zawartość do skrzynek użytkowników znajdujących się w usłudze Exchange Online (Office 365) bądź na Exchange Server 2010. Program został napisany przez firmę Red Gate - partnera Microsoftu, zaś koncern z Redmond udoskonalił go i poddał testom.

Standardowo program Outlook tworzy plik PST (Personal Storage Table) i w nim przechowywane są wiadomości, kontakty elementy kalendarza itp. To, stosowane od wielu lat, rozwiązanie pozwalało na rozwiązanie problemu z limitem rozmiaru baz dla tańszych wersji serwera Exchange (dla Exchange 2003 Standard było to zaledwie 16 GB, dodatek SP32 zwiększał ten limit do 75 GB) czy ograniczeń (quota) na rozmiar skrzynek pojedynczych użytkowników. Była to też metoda na dostęp do wiadomości w trybie offline.

Pliki archiwów osobistych były jednak trudne do zarządzania. Pierwszym problemem było "rozsypywanie się" plików o rozmiarze ok. 2 GB, co wiązało się z ich naprawianiem i częściową utratą danych. Drugim (bardziej istotnym) problemem był brak możliwości zastosowania do tych archiwów, firmowych polityk retencji. Jeszcze innym utrudnieniem było robienie kopii bezpieczeństwa plików poczty rozproszonych po komputerach użytkowników.

Zdaniem Microsoftu, pliki PST nie są już potrzebne - (Exchange 2010 Standard pozwala na rozmiar bazy rzędu 1 TB, wersja Enterprise nie ma ograniczenia). Exchange 2010 został wyposażony w funkcję Archiwum Osobistego pozwalającą na automatyczną selekcję wiadomości, które zgodnie z polityką powinny być przechowywane, eliminując konieczność tworzenia archiwów osobistych na dyskach komputerów pracowników (do dostępu w trybie offline wykorzystywany jest tzw. tryb buforowany, korzystający z pliku OST).

Oczywiście import plików PST było możliwy i bez tego narzędzia np. za pomocą polecenia New-MailboxImportRequest PowerShella, jednakże to narzędzie, zapewnia graficzny interfejs i pozwala zautomatyzować proces wyszukiwania plików.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200