Microsoft przejmuje kolejną firmę, co pozwoli mu poprawić wydajność chmurowej platformy Azure

Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje, że Microsoft zamierza przejąć firmę Fungible, która produkuje stosowane w centrach danych układy DPU (Data Processing Unit). W tym tygodniu gigant z Redmond potwierdził oficjalnie, że warta 190 mln USD transakcja została sfinalizowana.

Grafika: Brodie Vissers/freerangestock

Przejmując Fungible, Microsoft będzie dysponować technologią DPU, która pomoże mu w znaczący sposób zwiększyć wydajność chmurowej platformy Azure. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że jest to już druga akwizycja Microsoftu skoncentrowana na centrach danych w ostatnich miesiącach, po zakupie w grudniu startupu Lumenisity produkującego sieci światłowodowe.

Microsoft informuje, że opracowane przez Fungible technologie pozwolą mu zwiększyć wydajność sprzętowych rozwiązań stosowanych w centrach danych, jak również znacząco poprawić ich niezawodność pracy. Transakcja wydaje się jednocześnie potwierdzać tezę, że Microsoft jest dalej żywo zainteresowany wzmacnianiem swojej pozycje na rynku rozwiązań datacenter.

Zobacz również:

  • Świadome wybory czyli miej odwagę wyjść z technologicznej bańki
  • SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone

Jednostki obliczeniowe DPU stanowią bardzo ważny element sprzętowy dedykowany do obsługi określonych zadań przetwarzania danych, szczególnie w obszarze routingu sieciowego. Układy tego typu znacząco odciążają układu CPU i GPU, które mogą wtedy przetwarzać jeszcze szybciej dostarczane im dane.

Fungible jest stosunkowo młodą firmą, która powstała sześć lat temu i została założona przez inżynierów pracujących wcześniej w firmach Apple i Jupiter Networks. Zaprojektowane przez nich układy DPU wykorzystują dwa systemy operacyjne, z których jeden jest rodzimy, a drugi bazuje na oprogramowaniu open source. Sercem rozwiązania jest mikroprocesor oparty na architekturze MIPS (Microprocessor without Interlocked Pipelined Stages).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200