Microsoft prezentuje pakiet narzędzi chmurowych dla firm telekomunikacyjnych

Microsoft zaprezentował w USA przedpremierowe wersje dwóch usług opartych na sztucznej inteligencji, przeznaczonych do zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi.

barek2marcin/ Pixabay

Microsoft zaprezentował przedpremierowe wersje dwóch usług opartych na sztucznej inteligencji, przeznaczonych do zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi, wykorzystujących te same możliwości, które są używane do zarządzania platformą Azure. Firma poinformowała o tym w poście na swoim blogu. „Operatorzy mogą korzystać z zaawansowanej sztucznej inteligencji, która pomaga odblokować nowe możliwości biznesowe z danych na temat i wglądu w ich działania - w tym wprowadzenie szybkich sieci 5G”, czytamy we wpisie.

Partnerzy telekomunikacyjni Microsoftu - tacy jak amerykański AT&T, Ericsson i Nokia będą mogli skorzystać z nowej usługi Microsoft Nexus, platformy typu „wszystko w jednym" pozwalającej operatorom zarządzać swoimi sieciami z chmury, oraz dwóch różnych usług „AIOps”. Zmiany pozwolą operatorom przekształcić swoje sieci rdzeniowe, jednocześnie poprawiając doświadczenia klientów.

Zobacz również:

Microsoft po raz pierwszy zainteresował się sieciami 5G po przejęciu w 2020 roku firm zajmujących się sieciami w chmurze - Affirmed Networks i Metaswitch. Firma bardzo skupiła się na AI, inwestując w bota ChatGPT (łącznie 11 mld dolarów!). W ubiegłym miesiącu Microsoft ujawnił plany zaimplementowania sztucznej inteligencji opartej na ChatGPT we wszystkich swoich produktach. Docelowo sztuczna inteligencja opracowywana przez OpenAI ma być w działaniu podobna do ludzkiej.

„To, co robimy, to wykorzystanie naszej rodzimej pracy w chmurze i dostosowanie jej do przestrzeni sieciowej operatora telekomunikacyjnego. Myślę, że naprawdę świetnym przykładem tego jest cała praca AI ops, którą wprowadzamy do systemu” – komentuje Jason Zander, wiceprezes wykonawczy ds. misji strategicznych i technologii w Microsoft.

Ciekawostką jest fakt, że ChatGPT powstał w oparciu o open source, autorstwa Google.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200