Microsoft prezentuje Project Siena – narzędzie do projektowania aplikacji Windows 8.1

Microsoft udostępnił wersję beta narzędzia deweloperskiego Project Siena, które pozwala nawet mniej doświadczonym użytkownikom systemu Windows 8.1 budować szybko własne aplikacje. Projektując narzędzie firmie przyświecała podstawowa idea – ma to być oprogramowanie dedykowane dla osób, które nie parały się dotąd programowaniem.

Narzędzie zostało tak zaprojektowane, aby można je obsługiwać używając do tego komputerów wyposażonych w dotykowy ekran. Oznacza to, że użytkownik może to robić z wykorzystaniem tableta. Nie jest to oczywiście narzędzie oferujące bardziej zaawansowane funkcjonalności, takie jakie wspiera np. Virtual Studio. Ale nie o to w tym wszystkim chodziło. Microsoft stworzył proste, zachowujące się intuicyjnie narzędzie, wykorzystujące interfejs Metro i model WYSIWYG (What You See Is What You Get; to co widzisz, to otrzymujesz), przeznaczone dla zwykłego użytkownika.

Project Siena pozwala budować różne aplikacje, ale przede wszystkim takie, które Microsoft określa jako „document-like”, a więc różnego rodzaju dokumenty i katalogi, w których ich twórcy mogą w prosty sposób osadzać multimedia, czyli grafiki, zdjęcia i filmy. Narzędzie pracuje podobnie jak inny znany produkt firmy Microsoft - Windows Phone App Studio. Sienna pozwala wprowadzać do projektowanej aplikacji dane wygenerowane przez inne programy, takie jak Excel, Axure, REST czy SharePoint.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Wiele wskazuje na to, że Microsoft stworzył oprogramowanie Projekt Siena z myślą o tym, aby zainteresować deweloperów swoimi innymi produktami. Mając zaś na uwadze to, że oprogramowanie wspiera takie technologie, jak HTML5 i JavaScript, można sądzić, że zainteresują się nim szczególnie użytkownicy biznesowi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200