Microsoft podnosi ceny niektórych licencji dla biznesu

Od 1 grudnia Microsoft bez wielkiego rozgłosu podniósł ceny wielu licencji CAL (client access licenses) oraz opcji serwerowych. Pewnym zaskoczeniem jest fakt, iż w przeciwieństwie do poprzednich podwyżek, tym razem Microsoft poinformował o nich tuż przed ich wprowadzeniem - bez kilkumiesięcznego okresu karencji.

Zwykle koncern dawał klientom co najmniej kilka tygodni na zapoznanie się z informacją o zmianie cennika - tym razem Microsoft ograniczył się do powiadomienia o podwyższeniu cen resellerów (i pozostawił im decyzję o tym, kiedy informację tę przekazać klientom).

Podwyżka dotyczy tzw. licencji "user CAL" - pozwalających zarejestrowanemu użytkownikowi na korzystanie z oprogramowania na wielu różnych urządzeniach. Ceny licencji "device CAL", w których licencja przypisana jest nie do użytkownika, lecz do konkretnego urządzenia, nie zostaną zmienione. Dotychczas ceny licencji "user" i "device" były takie same. Microsoft wprowadza zmiany w odpowiedzi na wzrastającą wartość licencjonowania opartego na użytkowniku w stosunku do modelu dotyczącego pojedynczych urządzeń.

Zobacz również:

  • Te wiodące na rynku AI firmy zostaną prześwietlone, czy nie zwalczają konkurencji w sposób niezgodny z prawem
  • Nokia i Apple podpisały umowę regulującą kwestię licencji

Produkty, których dotyczy zmiana to:

Bing Maps Server CAL

Core CAL Suite

Enterprise CAL Suite

Exchange Server Standard and Enterprise CALs

Lync Server Standard and Enterprise CALs

Project Server CAL

SharePoint Server Standard and Enterprise CALs

System Center 2012 Client Management Suite

System Center Configuration Manager

System Center Endpoint Protection

Visual Studio TFS CAL

Windows Multipoint Server CAL

Windows Server CAL

Windows Server RDS, RMS, Terminal Services CAL

"Podwyżka cen produktów Microsoftu wydaje się dla firm dobrym momentem na zastawianie się, jakich licencji CAL właściwie potrzebuje dana firma - user, device, czy może jakiegoś rozwiązania pośredniego. Warto również rozważyć, czy w tej sytuacji nie byłaby korzystniejsza migracja do jakiegoś rozwiązania chmurowego" - skomentował E. Brent Kelly z firmy analitycznej Constellation Research, która jako jedna z pierwszych poinformowała o podwyżkach.

Serwis tej firmy informuje też o innych zmianach w cenniku Microsoftu. Więcej trzeba będzie też zapłacić za korzystanie z Lync Server 2013, ponieważ klienci nie będą już mieli do wyboru dwóch wersji: Standard oraz Enterprise. Microsoft wycofał z oferty tańszą z nich (Standard, cena licencji 695 USD) i pozostawił w ofercie wyłącznie Enterprise, kosztującą 3646 USD. To samo z Sharepoint Server 2013 - od teraz dostępny będzie on tylko w jednej wersji, której cena wzrosła o 37%. Z oferty koncernu z Redmond znika również program Visio w wersji Premium (za to cena wydania Standard wzrosła o 20%, zaś Visio Professional - o 5%). Wzrosła też cena chmurowego Office 365 (od 5 do 8%, w zależności od wersji). Nie wszystkie szczegóły tych zmian są jednak oficjalnie potwierdzone.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200