Microsoft pod ostrzałem w Europie za pakiet OneDrive; szykuje się walka prawna

Nextcloud i 29 innych firm podpisało się pod skargą przeciwko Microsoftowi, który dołączył aplikację OneDrive do systemów Windows 10 i 11. Skarżący twierdzą, że użytkownicy zostali pozbawieni możliwości wybrania innych usług udostępniania plików.

Microsoft pod ostrzałem w Europie za pakiet OneDrive; szykuje się walka prawna

Microsoft/RawPixel (CCO)

Dostawca usług hostingu plików Nextcloud, wspierany przez 29 innych europejskich firm, złożył skargę do Unii Europejskiej i niemieckich urzędów antymonopolowych przeciwko Microsoftowi za to, co nazywa „antykonkurencyjnym zachowaniem związanym z ofertą przechowywania danych w chmurze OneDrive”.

W skardze Nextcloud z siedzibą w Niemczech poinformował Komisję Europejską, że Microsoft „agresywnie” łączy swoją chmurę OneDrive, Teams i inne usługi z Windows 10 i 11.

Zobacz również:

  • Polski UODO rozpatruje skargę dotyczącą działania bota ChatGPT
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Wielkie oczekiwania związane z AI

Stowarzyszone pod wodzą Nextcloud firmy i organizacje z UE, zajmujące się oprogramowaniem i chmurą, utworzyła „Koalicję na rzecz równych warunków konkurencji” (Coalition for a Level Playing Field).

„Połączenie przez Microsoft dominującego systemu Windows (oprogramowanie operacyjne) z ofertą OneDrive (chmura) sprawia, że konkurowanie z ich usługami SaaS jest prawie niemożliwe” – napisał Nextcloud na blogu. „Ilustruje to antykonkurencyjne praktyki, takie jak „autoreferencje” na podstawie dominacji rynkowej systemu Windows”.

Frank Karlitschek, CEO i założyciel Nextcloud, zwrócił również uwagę na swoim blogu, że w ciągu ostatnich kilku lat Microsoft, Google i Amazon zwiększyły swoje udziały w rynku do 66% całego rynku europejskiego, podczas gdy lokalni europejscy dostawcy oprogramowania i usług zmniejszyli się z 26% do 16%.

Zachowanie opisane powyżej leży u podstaw tego „dramatycznego poziomu wzrostu globalnych gigantów technologicznych w Europie”, powiedział Karlitschek. „Należy się tym zająć bezzwłocznie.

Istnieją celowe, obraźliwe i nieprzypadkowe praktyki. Inne firmy Big Tech zachowują się podobnie. Komisja Europejska powinna zająć stanowisko w tym kontekście”- powiedział Nextcloud. „Rynek usług w chmurze jest powszechnie uznawany za mający strategiczne znaczenie dla rozwoju całego sektora cyfrowego w UE”.

Rzecznik Microsoftu napisał w mailu do Computerworld USA, że firma „ułatwia użytkownikom wybór i korzystanie z innych opcji przechowywania danych zamiast lub obok OneDrive, i wiele osób to robi.

Ludzie oczekują, że nowoczesne systemy operacyjne będą oferować bezpieczne i niezawodne funkcje przechowywania danych w chmurze, niezależnie od tego, czy korzystają z komputera, tabletu czy telefonu od dowolnego dostawcy. Dzięki temu ludzie mogą uzyskać dostęp do swoich plików z wielu urządzeń i zachować dokumenty i zdjęcia bezpieczne, jeśli urządzenie się zepsuje”.

Nextcloud domaga się od UE powstrzymania Microsoftu przed „strzeżeniem bramy” poprzez dołączanie, preinstalowanie lub popychanie usług Microsoftu w celu zapewnienia równych szans. Zwróciła się również do komisji UE o wsparcie otwartych standardów i interoperacyjności, które umożliwiają łatwą migrację.

„To daje konsumentom wolny wybór”, ogłosiła na swojej stronie www Koalicję na rzecz równych warunków konkurencji . „Chcemy, aby władze podjęły działania i zmusiły Microsoft do umożliwienia równych warunków konkurencji".

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Microsoft został oskarżony o praktyki antykonkurencyjne w ostatnich miesiącach.

W czerwcu Slack złożył skargę antymonopolową do Komisji Europejskiej, twierdząc, że Microsoft nielegalnie związał swoją ofertę Teams ze swoim dominującym na rynku pakietem produktywności Office, co zmusiło miliony do zainstalowania go. Twierdził również, że oprogramowanie Microsoftu zablokowało jego usunięcie i ukryło „prawdziwy koszt dla klientów korporacyjnych”.

„Slack chce po prostu uczciwej konkurencji i równych szans. Zdrowa konkurencja napędza innowacje i tworzy najlepsze produkty i największy wybór dla klientów” – napisał wtedy Slack w oświadczeniu.

Nextcloud wskazał również w swoim poście, że obecne antykonkurencyjne zachowanie Microsoftu jest tym, co stało się pod koniec lat 90-tych XX w., kiedy Microsoft dołączył Internet Explorera do systemu Windows, „niszcząc tym samym Netscape’a”.

The Document Foundation, dom dla wolnego i otwartego pakietu biurowego LibreOffice, jest wśród 29 europejskich organizacji, które przyłączyły się do Nextcloud w swojej skardze.

Lothar Becker, przewodniczący zarządu The Document Foundation, powiedział w oświadczeniu, że obywatele Europy powinni mieć możliwość samodzielnego decydowania o cyfrowych narzędziach, których używają do tworzenia, przechowywania i udostępniania treści, w tym o otwartym formacie dokumentów dla swoich plików. „Działania Big Tech, oparte na ich monopolistycznej sile w obszarze systemów operacyjnych, zmuszają konsumentów do korzystania z własnościowego oprogramowania, ograniczając w ten sposób ich wolność i prawa cyfrowe” – stwierdziła firma. „Popieramy skargę na to antykonkurencyjne zachowanie i wzywamy UE do natychmiastowego podjęcia działań”.

Źródło: Computerworld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200