Microsoft otwiera małe okna

Czyżby Microsoft chciał ostatecznie rozprawić się z konkurentami w segmencie urządzeń mobilnych? Koncern poinformował, że zamierza udostępnić więcej kodu źródłowego systemów Windows CE i umożliwić producentom jego modyfikowanie. Tym razem partnerzy firmy będą mogli dokonywać zmian w kodzie i samodzielnie go kompilować, bez potrzeby późniejszego dzielenia się zmienionym kodem. Nowe warunki licencyjne dostępne będą wraz z Windows CE 5.0.

Microsoft otwiera małe okna
System CE 5.0 (kodowa nazwa Macallan), jest bezpośrednim następcą Windows CE 4.2. Nowa platforma dla urządzeń PDA, sprzętu RTV czy kontrolerów przemysłowych będzie dostępna na rynku prawdopodobnie już w lipcu br. Microsoft ma udostępnić ponad 2,5 mln linii kodu źródłowego Windows CE 5.0, włączając w to jądro systemu, interfejs użytkownika i moduły odpowiedzialne za współpracę z urządzeniami zewnętrznymi.

Dostęp do kodu oprogramowania Microsoftu to nie nowość. W ramach programu Shared Source koncern dłuższego czasu oferuje "źródła" dla wielu swoich produktów – m.in. Windows, pakietu Office. Dostępna jest również większość kod źródłowego Windows CE 4. Wgląd do niego ma jednakże ograniczona ilość partnerów firmy – głównie producentów sprzętu. W przypadku systemów Windows CE atrakcyjność programu Shared Source zmniejsza konieczność przekazywania Microsoftowi źródeł i praw do zmodyfikowanego kodu.

Zobacz również:

  • Najnowsza aktualizacja Windows wpływa na działanie VPN
  • KE zamierza oskarżyć kolejny raz Microsoft o złamanie ustawy antymonopolowej
  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu

Warunki te zmienią się wraz z wprowadzeniem rozszerzonego programu Windows CE Shared Source Premium. O odpowiednią licencje będą mogły starać się wszystkie zainteresowane firmy. Zniesiona zostanie ponadto konieczność "dzielenia się" wprowadzonymi zmianami. Microsoft uatrakcyjniając program licencyjny chce zdobyć większy kawałek rynku dla swojej platformy i zachęcić producentów do jeszcze większej dywersyfikacji zastosowań systemu Windows CE, obecnego głównie w palmtopach. Coraz głośniej słychać bowiem o zmierzchu klasycznych urządzeń PDA.

Microsoft otwiera małe okna

Gartner: sprzedaż urządzeń PDA w I kw. 2004

Posunięcie Microsoftu może osłabić pozycję rynkową konkurencyjnej platformy PalmOS jest jednocześnie odpowiedzią na - jeszcze skromny - ale prawdopodobny wzrost udziałów w tym segmencie rynku "małego Linuxa". Sporym ciosem dla firmy PalmSource, licencjonującej system PalmOS, była ostatnia decyzja Sony o wstrzymaniu produkcji palmtopów. PalmSource ma jednakże większe niż Microsoft doświadczenie na rynku urządzeń klasy smartphone. W tabeli przedstawiamy udziały rynkowe poszczególnych platform w I kw. 2004 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200