Microsoft opracował ekosystem integrujący komputery kwantowe z klasycznymi

Korporacja podaje coraz więcej szczegółów dotyczących budowy jej nowej platformy obliczeniowej noszącej roboczą nazwę Integrated Hybrid (zintegrowana hybryda), który funkcjonuje w ramach chmurowego ekosystemu Azure Quantum.

Grafika: Microsoft

Ideą przewodnią nowej platformy jest ścisłe zintegrowanie ze sobą kwantowego oraz klasycznego przetwarzania danych. W środowisku takim w domyślnej konfiguracji każda jednostka obliczeniowa jest hybrydą, która łączy w sobie obliczenia kwantowe i klasyczne. Twórcy platformy Integrated Hybrid szacują, że obsługujące ją systemy będą w stanie wykonywać nawet najbardziej skomplikowane obliczenia, mając do dyspozycji komputery kwantowe zawierając ponad milion kubitów.

Projektując Azure Quantum, Microsoft musiał oczywiście rozwiązać wiele trudnych problemów. Szacuje się np. że ekosystem taki może funkcjonować poprawnie wtedy, gdy interfejs łączący dwie jednostki obliczeniowe – kwantową i klasyczną – ma przepustowość liczoną w dziesiątkach terabitów na sekundę. To było poważne wyzwanie. Niezbędne też było opracowanie zupełnie nowych protokołów odzyskiwania błędów, bez których jednostka taka nie może poprawnie funkcjonować.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Szwedzka firma zaczęła produkować kwantowe chipy
  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Do rozwiązania jest więc jeszcze wiele problemów, ale wydaje się iż koncepcja Microsoftu jest ze wszech miar interesująca, ale według wielu analityków należy ją traktować jako etap przejściowy, zanim komputery kwantowe wejdą na dobre do powszechnego użytku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200