Microsoft: nowa platforma tożsamości

Microsoft przygotowuje otwartą platformę tożsamości o nazwie kodowej Geneva, która obejmie cloud services i zawierać będzie narzędzia projektowe, technologie bramowe i zapewni długo oczekiwane wsparcie protokołu SAML 2.0.

Firma ma także zapewnić wsparcie dla protokołu OpenID co oznacza, że Microsoft LiveID będzie mógł być używany dla dostępu do witryn WWW obsługujących OpenID.

Podstawą platformy tożsamości jest model dostępu oparty na wymaganiach (claims) i technologia STE (Security Token Services), którą Microsoft zaprojektował kilka lat temu w ramach projektu utworzenia systemu jednolitej tożsamości wykorzystującego standardowe protokoły.

Geneva opiera się na Geneva Server (wcześniej znanym pod nazwa Active Directory Federation Services 2.0), Geneva CardSpace Client - mniejszej i szybszej wersji klienta tożsamości dostępnego z Vista oraz Geneva Framework noszącej wcześniej nazwę kodową Zermatt.

Elementami platformy są też Microsoft Service Connector, Microsoft Federation Gateway i .Net Access Control Services, przeznaczone do stworzenia pewnego rodzaju szkieletu tożsamości i połaczeń w ramach cloud computing.

Firma planuje udostępnienie całej rodziny oprogramowania Geneva w drugiej połowie roku 2009.

Celem przedsięwzięcia jest utworzenie standaryzowanego sposobu udostępniania wymagań w połączeniach z cloud services Microsoftu i innych dostawców. Wymagania to zestawy "zaświadczeń", które identyfikują użytkownika i zapewniają specyficzne informacje o nim.

Geneva ma umożliwić firmom wykorzystującym Active Directory utworzenie systemów SSO (Single Sign-On) pomiędzy zasobami sieci lokalnej i cloud services. Ponadto programiści uzyskają narzędzia do łatwego włączania standardowej tożsamości do aplikacji tworzonych w ramach IT.

Geneva Server jest implementacją STS poszerzającą możliwości Active Directory, instalowanej na kontrolerach domen lub serwerach w sieci. Obsługuje protokoły WS-Federation, WS-Trust i SAML 2.0. Wcześniej Microsoft zapewniał tylko obsługę tokenów SAML 2.0

STS obsługuje wymianę wymagań i jest elementem modelu rozproszonej architektury tożsamości MetaSys Microsoftu. Geneva Server jest na etapie pierwszych testów beta, wersja finalna spodziewana jest w drugiej połowie roku 2009.

Geneva Framework jest rozszerzeniem .Net Framework 3.5, która ułatwia projektantom budowanie aplikacji zawierających tożsamość opartą na modelu wymagań dla uwierzytelniania i autoryzacji.

Elementem platformy identyfikacji jest też Microsoft Service Connector - brama pozwalająca na połączenie Active Directory z Microsoft Federation Gateway.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200