Microsoft: nie sprzedawajcie komputerów bez systemu!

Przedstawiciele brytyjskiego oddziału Microsoftu wystąpili z apelem do lokalnych producentów i dystrybutorów komputerów; domagają się w nim zrezygnowania ze sprzedawania komputerów bez systemu operacyjnego. "To ryzykowne dla waszych klientów i waszego biznesu" - tłumaczy Michala Alexander, szef działu odpowiedzialnego w Microsoft UK za walkę z piractwem.

Apel opublikowany został w biuletynie wydawanym przez Microsoft dla klientów i partnerów koncernu. Przedstawiciel firmy tłumaczy, że sprzedawanie komputerów bez systemu to "stracona szansa" - "Chciałbym uczulić wszystkich producentów i dystrybutorów zestawów komputerowych aby nie sprzedawali "gołych" komputerów PC. (...) Takie postępowanie powoduje zredukowanie szans na sprzedaż oprogramowania i usług" - napisał Alexander.

W Wielkiej Brytanii ok. 5% komputerów sprzedawanych jest bez żadnego systemu operacyjnego - Microsoftowi zależy na tym, by ich liczbę zminimalizować. Zdaniem przedstawiciela Microsoftu, na wielu z tych teoretycznie "gołych" komputerów dystrybutorzy instalują pirackie systemy operacyjne.

Zobacz również:

  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?
  • Te wiodące na rynku AI firmy zostaną prześwietlone, czy nie zwalczają konkurencji w sposób niezgodny z prawem

Dlatego też brytyjski Microsoft uruchomił niedawno nowy projekt - o nazwie Keep IT Real - w ramach którego u wybranych dystrybutorów zjawiają się inspektorzy sprawdzający, czy "gołe pecety" w istocie sprzedawane są bez żadnego systemu operacyjnego. Alexander jednak zdecydowanie zdementował plotkę, jakoby tacy kontrolerzy mieli się zjawiać również u klientów kupujących komputery bez systemu.

Niezależni analitycy zwracają jednak uwagę, że błędem jest przyjmowanie, że na wszystkich komputerach sprzedawanych bez systemu instalowane są nielegalne kopie systemu - znaczną część nabywców takich maszyn stanowią bowiem użytkownicy Linuksa oraz firmy posiadające legalne kopie systemu Windows (np. dostępne w ramach pakietu MAPS - Microsoft Action Pack Subscription).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200