Microsoft nie opóźni premiery Visty w Europie

Przedstawiciele firmy oświadczyli, że premiera nowej wersji okienek będzie miała miejsce w tym samym czasie na całym świecie. Producenci sprzętu otrzymają Vistę w listopadzie, a do klientów indywidualnych trafi w styczniu 2007 r. Tymczasem jeszcze miesiąc temu ostrzegali, że {{a:HTTP://www.computerworld.pl/news/100226.html}}problemy związane z zastrzeżeniami Komisji Europejskiej mogą opóźnić premierę na Starym Kontynencie{{/a}}.

Microsoft ostrzegał przed miesiącem, że mogłoby to mieć negatywne konsekwencje dla producentów sprzętu i oprogramowania działających na rynku europejskim. Dla koncernu z Redmond to też problem, bo do tej pory wszystkie premiery nowych wersji oprogramowania Microsoftu miały miejsce jednocześnie na całym świecie. Decyzję o jednoczesnej premierze na świecie i w Europie potwierdził kierujący Microsoftem Steve Ballmer w rozmowie telefonicznej z Neelie Kroes, komisarzem UE ds. ochrony konkurencji.

W oficjalnym oświadczeniu kierownictwo Microsoftu wspomina, że dokonano jednak zmian w wersji Windows Vista, która ma trafić na rynek europejski. Do tej pory Microsoft bronił się przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w Windows Vista. Mają one uwzględniać wątpliwości Komisji Europejskiej związane z ewentualnym naruszeniem praw dotyczących swobody konkurencji w związku z umieszczeniem w tym systemie operacyjnym nowych funkcjonalności. Wśród tych, które wzbudzają największy "niepokój" władz Unii Europejskiej są wbudowane w Windows Vista: mechanizm przeszukiwania Internetu oraz systemy bezpieczeństwa oferowane w ramach Windows Security Center.

Microsoft zgodził się niedawno, aby producenci systemów bezpieczeństwa otrzymali dostęp do jądra Windows Vista. Zmian dokonano także w mechanizmie zawartym w Windows Security Center tak, aby nie wysyłał on alarmujących komunikatów, gdy na komputerze instalowany jest inny system bezpieczeństwa. Ma to zapobiec nieporozumieniom i irytacji użytkowników Visty. W systemie tym będzie można teraz także wybrać jako podstawowy dowolny mechanizm przeszukiwania Internetu, a nie ten zawarty w Windows Vista.

Przedstawiciele Microsoftu zgodzili się również, aby nowy format dokumentów w Windows Vista - XML Paper Specification, podobny do formatu pdf Adobe Systems - został oceniony przez niezależną organizację tworzącą standardy. Dzięki zaś zmianie sposobu licencjonowania, dostęp do niego uzyskają także niezależni producenci oprogramowania.


TOP 200