Microsoft nagradza za mobilność i chmurę

W tegorocznym programie "Twoja firma, twoja szansa na sukces" wybierano najlepsze projekty w kategorii Windows Azure oraz Windows Phone.

Grand Prix tegorocznego programu "Twoja firma, twoja szansa na sukces" w Polsce trafiło do firmy Hilverse za projekt LifeCircle+ zgłoszony zarówno w kategorii chmurowej, jak i mobilnej. Jest to oprogramowanie dla centrów krwiodawstwa i szpitali, umożliwiające efektywną administrację i zarządzanie w trybie "online" zarejestrowanymi dawcami oraz donacjami, poziomem zapasów, wyliczaniem optymalnej trasy dostawy krwi w przypadku konieczności jej transportu. Z kolei aplikacja mobilna jest przeznaczona dla dawców krwi. Dzięki geolokalizacji pozwala na kontakt z najbliższym centrum krwiodawstwa, powiadamia użytkowników o nagłym zapotrzebowaniu na krew. Integracja z mediami społecznościowymi wspiera budowę globalnej społeczności i promuje ideę krwiodawstwa. Pilotażowe wdrożenie LifeCircle+ zaplanowano przed końcem czerwca w województwie łódzkim. Zainteresowanie licencjonowaniem technologii wyraziły już podmioty na trzech kontynentach, m.in. z Brazylii oraz Stanów Zjednoczonych.

Najlepsi w chmurze

W kategorii Windows Azure zwyciężył projekt ILUO Biznes AZURE zgłoszony przez spółkę ILUO, będący programem typu ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jego twórcy podkreślają, że jest to pierwsza na polskim rynku aplikacja typu desktop, pracująca w chmurze, w środowisku Windows Azure, oraz w tradycyjnej sieci komputerowej. Dane można przenieść na serwer lokalny, co powinno przełamać obawy przedsiębiorców dotyczące ciągłości procesów biznesowych - argumentują przedstawiciele ILUO. Warto odnotować, że ILUO to firma kierowana przez Wojciecha Frysztaka, założyciela firmy WA-PRO oraz twórcę pakietu WF-MAG, przejętego w 2007 roku przez .

Na podium w kategorii Windows Azure znalazły się także firma Soneta z Enova365 oraz spółka Hilverse z oprogramowaniem wspierającym pracę stacji krwiodawstwa i szpitali. Pozostałych siedmiu finalistów to: Brontes Processing, Comarch, Datacom Software, Insys, Intechion, PlaceChallenge, . Jury przyznało im ex aequo czwarte miejsce.

Najlepsi w mobilności

Laureatem w kategorii Windows Phone został projekt PlaceChallenge. Kierujący pracami nad nim Marcin Borecki mówi, że PlaceChallenge jest platformą do tworzenia gier geolokalizacyjnych dla biegaczy. Wykorzystując model SaaS, PlaceChallenge pozwala budować własne gry, tworzyć gry dla agencji interaktywnych oraz bezpośrednio dla firm, udostępniać API stronom trzecim i wprowadzać elementy rywalizacji do joggingu. Do udziału w zabawie potrzebny jest smartfon z dostępem do internetu i GPS. Do tej pory program był promowany na amerykańskich uniwersytetach. Przeprowadzono cztery gry: w Nowym Jorku, Seattle, Los Angeles i San Francisco. Wzięły w nich udział 132 osoby, które łącznie przebiegły 554 km. PlaceChallenge liczy na pozyskanie 100 tys. aktywnie grających użytkowników.

Kolejne miejsca zajęły spółki Webstruments.pl z mobilną aplikacją umożliwiającą oglądanie rozgrywek angielskiej ligi piłki nożnej Premiership oraz JoJo Mobile, która zgłosiła program Taxi Finder. Podobnie jak w kategorii Azure, pozostałym kandydatom jury przyznało czwarte miejsce: Brontes Processing, CleverSoftware, Legimi, NaviExpert, Raiffeisen Bank Polska, Insys, Hilverse. Jak tłumaczył Tadeusz Golonka, przewodniczący składu sędziowskiego, oceny kandydatur różniły się minimalnie.

Nagrody specjalne

Jury przyznało także nagrody w kategoriach specjalnych. W kategorii Interoperacyjność (dla rozwiązania zbudowanego na bazie technologii open source, wykorzystującego platformę Azure) zwyciężyła firma Transition Technologies z projektem VirtualEye. Jest to aplikacja na smartfony wspierająca osoby niewidome i słabowidzące. Pomaga w rozpoznawaniu przedmiotów codziennego użytku oraz lokalizacji użytkownika w sytuacji kryzysowej. VirtualEye zostało nagrodzone także w kategorii Zaangażowanie Społeczne/Sektor publiczny. Nagroda specjalna partnera programu, Orange Labs Polska za innowacyjną aplikację mobilną trafiła do firmy Hilverse. Nagrodę publiczności zdobyła firma NaviExpert z projektem Korkosfera.pl mobile.

Zwycięzcy programu otrzymają bezpośrednie wsparcie Microsoft w zakresie marketingu i sprzedaży rozwiązań stworzonych w ramach konkursu, a także nagrody pieniężne oraz telefony Nokia Lumia. Laureat Grand Prix ma ponadto zapewniony udział w konferencji Microsoft Worldwide Partner Conference w Toronto oraz możliwość pokazania swojego programu w regionalnej edycji programu "Twoja firma, twoja szansa na sukces".

W obydwu kategoriach lokalnych eliminacji drugiej edycji programu 157 firm z Polski zgłosiło łącznie 307 pomysłów na aplikację. Niewielką przewagę miały projekty wykorzystujące chmurę obliczeniową Windows Azure - 165, natomiast aplikacji działających na platformie Windows Phone zgłoszono 142. W drugim etapie uczestnicy programu otrzymali od Microsoft m.in. bezpłatne konsultacje techniczne w trakcie procesu tworzenia opisanych wcześniej rozwiązań, a także możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju szkoleniach. Spośród wszystkich stworzonych rozwiązań wybrano 20 najlepszych - po 10 z każdej kategorii. Te aplikacje oceniano w finałowym, trzecim etapie.


TOP 200