Microsoft liderem rynku serwerowych systemów operacyjnych

Według IDC w ubiegłym roku Microsoft osiągnął znaczące wyniki na rynku serwerowych systemów operacyjnych.

W 2001 r. Microsoft dostarczył 49 proc. wszystkich serwerowych systemów operacyjnych. Dla porównania udział ten w 2000 r. wynosił 42 proc. Firma jako jedyna zwiększyła swój „rynkowy kawałek tortu”, podczas gdy jej rywale pozostali na tym samym lub niższym poziomie. Linux zachował ten sam udział - 25 proc., natomiast udziały Unixa i NetWare spadły z 15 do 12 proc.

Chociaż sprzedaż Linuksa ma według prognoz wzrosnąć do 280 mln USD w 2006 r. (80 mln w 2001 r.), to jednak w 2001 r. spadła o 5 proc. w porównaniu z 2000 r.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Wzrost sprzedaży serwerów Microsoftu IDC przypisuje głównie zwiększającej się grupie klientów przechodzących z Windows NT na Windows 2000. Microsoft odnotował zwiększenie udziału zarówno w serwerowych, jak i klienckich systemach operacyjnych.

Cały rynek serwerowych systemów operacyjnych zanotował w 2001 r. wzrost 1-procentowy. Beneficjentem spadku dostaw serwerowych Uniksów stał się Microsoft.

Z kolei Linux wykazał się dużą ofensywnością w zakresie platform serwerów webowych i aplikacji średniej wielkości. Natomiast NetWare, który stał się mniej istotny jako platforma systemu operacyjnego z chwilą , gdy Novell rozszerzył usługi miedzyplatformowe, osiągnął 11 proc. udziału w rynku. Wszystkie rodzaje Uniksa osiągnęły również 11-proc. udział w rynku.

Inne systemy operacyjne, takie jak Mac OS X, nie przekroczyły 2 proc. udziału.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200