Microsoft kupuje udziały w RealNames

Firmy zamierzają również upowszechnić standard poruszania się po Internecie za pomocą słów kluczowych.

Microsft obejmie około 20% udziałów w RealNames, firmie oferującej rozwiązania ułatwiające poruszanie się po zasobach Internetu. Firmy zamierzają również wspólne opracowywać rozwiązania związane z nawigacją po stronach WWW oraz dotyczące wykorzystywania marek i znaków towarowych w Internecie. Szczegółów finansowych umowy nie ujawniono.

Technologia RealNames, oparta na słowach kluczowych, stosuje uniwersalny system nazewnictwa wykorzystujący nazwy firmowe oraz określone zwroty. Pozwala to internautom na uzyskanie dostępu do serwisu WWW konkretnej firmy poprzez wpisanie słowa kluczowego, zamiast wpisywania pełnego adresu internetowego. Firmy wykupują określone słowa kluczowe, co pozwala im na zwiększenie oglądalności swoich stron.

Funkcje wyszukiwania na podstawie słów kluczowych stosowane są przez Microsoft w przeglądarce Internet Explorer od wersji 3.0, a już w II kwartale br. do przeglądarek i portalu MSN zostaną wprowadzone rozwiązania z nowymi funkcjami. Pozwoli to np. na wprowadzenie w oknie adresowym zwrotu typu "eBay antiques", dzięki czemu użytkownik zostanie połączony z działem antyków serwisu aukcyjnego eBay.

RealNames i Microsoft zapowiedziały, że są zaangażowane w opracowanie otwartego standardu przyporządkowującego zasoby Internetu odpowiednim słowom kluczowym, jak również chroniącego znaki towarowe i marki poszczególnych producentów. Nad uniwersalnym rozwiązaniem nawigacji z wykorzystaniem słów kluczowych pracują firmy pod nadzorem organizacji standaryzacyjnej Internet Engineering Task Force (IETF).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200