Microsoft kupi licencję na Unix

Kampania prawna SCO Group przyniosła pierwsze bardziej wymierne i dosyć niespodziewane efekty. Microsoft zakupi od firmy prawa do kodu źródłowego systemu Unix.

Strony nie poinformowały o wartości transakcji. Według przedstawicieli Microsoftu zakup licencji ma „obrazować poszanowanie firmy do praw własności intelektualnej oraz umożliwić jeszcze pełniejsze integrowanie środowisk Windows i Unix w sieciach heterogenicznych". Microsoft opracował w tym celu pakiet narzędziowy Services for UNIX (SFU). Jego najnowsza, trzecia wersja zdobyła nawet nagrodę „Best System Integration Software” podczas tegorocznej konferencji LinuxWorld.

Decyzja Microsoftu o zakupie licencji ma za zadanie ustrzec firmę przed ewentualnymi roszczeniami ze strony SCO, która posiada prawa do kodu źródłowego systemu Unix. Koncern może jednak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Ostatnie działania prawne SCO Group, nabrały w pewnym sensie wymiar „antylinuksowy”. W ubiegłym tygodniu firma sama wstrzymała dystrybucję Linuxa, informując, że system ten jest „nielegalną pochodną Unixa”, a jego użytkowanie może stanowić naruszenie posiadanych przez nią praw. Wcześniej SCO wytoczyła proces IBM, oskarżając koncern o bezprawne wykorzystanie fragmentów kodu Unixa w systemie Linux.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Ubuntu 23.10 wezwani do aktualizacji systemu
  • ChatGPT nie zastąpi programistów
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200