Microsoft kontra Lindows - jest ugoda!

Firmy Microsoft i Lindows zawarły ugodę w sprawie dotyczącej legalności używania nazwy Lindows. Zgodnie z porozumieniem, Microsoft zapłaci 20 milionów dolarów, by zakończyć toczącą się nie tylko w sądzie batalię o prawo do używania nazwy.

Microsoft zgodził się wypłacił firmie Lindows, twórcy systemu operacyjnego Linspire (wcześniej Lindows) 20 milionów dolarów, by zakończyć trwającą od 2,5 roku batalię dotyczącą legalności używania nazwy Lindows, która zdaniem firmy Microsoft jest zbyt zbliżona do ich sztandarowego produktu, systemu Windows (pisaliśmy o tym, m.in. w artykule 'Microsoft: ukarać Lindows!').

Na mocy układu Lindows zgodził się do 14 sierpnia br. zmienić nazwę firmy na Linspire oraz zaprzestać używania nazwy Lindows dla jakichkolwiek ze swych produktów czy usług. Do 15 lipca firma może natomiast korzystać z domenhttp://Lindows.com orazhttp://Lindowsinc.com, które będą jednak przekierowaniem do nowej strony Linspire.

Zobacz również:

  • Ważne poprawki dla Windows

'Cieszy nas fakt, że od teraz Lindows będzie rywalizował na rynku pod wyróżniającą go, własną marką' - stwierdził w oficjalnym komunikacie Tom Burt, wiceprezes oraz radca prawny firmy Microsoft.

Microsoft od wielu miesięcy agresywnie walczył z Lindows ze względu na podobne brzmienie nazw Windows i Lindows. W grudniu 2001 roku Microsoft wytoczył proces firmie Lindows.com w Stanach Zjednoczonych. Następnie podjęte zostały podobne kroki w Kanadzie, Finlandii, Szwecji, Holandii, Francji i Hiszpanii (w kilku krajach koncern wywalczył zakaz dystrybucji systemu Lindows). Zawarte porozumienie automatycznie kończy wszystkie sprawy toczące się przed sądem, o ile oczywiście firma Lindows dopełni warunków umowy.

Warto zaznaczyć, że Microsoft odnosił sukcesy sądowe tylko za granicą - w samych Stanach dwa pozwy koncernu odrzucono.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200