Microsoft: integracja bezpieczeństwa z tożsamością

Przedstawiciele firmy przyznali, iż ambitny plan integracji oprogramowania ochronnego i zarządzania tożsamością rozwija się wolniej niż zakładano, ale fundamenty tej platformy pojawią się na początku przyszłego roku.

Microsoft potwierdził końcową fazę testów Forefront Identity Manager 2.0, który jest jednym z podstawowych elementów planowanej platformy. Identity Manager ma pojawić się na początku przyszłego roku. Wcześniej projekt ten znany był pod nazwa Identity Lifecycle Manager. Integruje on zarządzanie tożsamością w ramach całej organizacji i stanowi podstawę dla zarządzania konfiguracją bezpieczeństwa i polityką bezpieczeństwa.

W kwietniu br. Microsoft podał szczegóły dalekosiężnej strategii łączącej zarządzanie tożsamością z produktami Forefront dla klienta, serwera i obrzeża sieci. Firma planuje zintegrowanie swoich produktów ochronnych i zarządzania tożsamością pod marką Forefront i oferowanie ich również w modelu SaaS.

Microsoft zamierza połączyć usługi katalogowe Active Directory, oprogramowanie Forefront i produkty dostawców niezależnych w ramach konsoli Forefront Protection Manager (wcześniej znanej jako Stirling), scentralizowanego panelu zarządzania dla wszystkich produktów ochronnych Forefront, który także ma pojawić się na początku roku 2010.

Fundamentem platformy mają być usługi katalogowe Active Directory - ich zdolność do zarządzania tożsamościami i referencjami, oraz integracja z cloud za pośrednictwem Active Directory Federation Services i Windows Identity Foundation (znany wcześniej pod kryptonimem Geneva), które pojawią się pod koniec br. Active Directory zawiera polityki i uprawnienia, które rozciągają się do obrzeża sieci i są zarządzane przez Forefront Identity Manager.

Nad tą warstwa mają działać takie narzędzia, jak antywirus i antymalware zawarte w produktach Forefront.

Linia Forefront obejmuje: Forefront Endpoint Protection 2010 (wcześniej Forefront Client Security), Forefront Protection 2010 for Exchange Server (wcześniej Forefront Security for Exchange Sever), Forefront Protection 2010 for SharePoint (wcześniej Forefront Security for SharePoint), Forefront Online Protection for Exchange (wcześniej Forefront Online Security for Exchange) i Forefront Threat Management Gateway Web Security Service (następca ISA Server 2006).

Elementem unifikującym jest Forefront Protection Manager, który zapewnia integrację wszystkich warstw i połączenie ich z danymi oceny bezpieczeństwa dostarczanymi przez produkty dostawców niezależnych.

Protection Manager powiązany będzie także z narzędziami System Center Management - Operations Manager i Configuration Manager.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200